- Veliki crnogorski junaci, grahovski veliki vojvodo, komandante hrabre crnogorske vojske u ratovima za potpuno oslobođenje, hvala vam što ste htjeli i smjeli trajati dok je trajanja bastalo biti. Hvala vam što ste znali razabrati vječnost od trošnosti, nacionalno od lokalnog, opšte od ličnog u vremenima koja su zahtijevala vanredne ljude i nenadmašne junake. Hvala vam na slobodi u kojoj sada u miru uživamo, vaša slavna djela, kojima nas sabirate nećemo zaboraviti, pamtićemo ih i slaviti dok jednog od nas traje - rekao je ministar Bošković.
Osvrnuvši se na velike bitke crnogorske vojske, Bošković je kazao da je vojovoda Mirko „nepokolebljivi komandant, herojski i ponosno stajao na braniku države i slobode, predvodeći provjerenu crnogorsku vojsku u odsudnim ratovima i bojevima“.
- Vojvodska perjanica prva na grahovskom polju suvim je zlatom upisana u državnost Crne Gore. Strateg sa Grahovca, bio je i stanac u ostroških Devet krvavih dana, kada su njegovom zaslugom spašene mošti svetitelja Vasilija. Vojskovođa, jedan od najvećih junaka Crne Gore, pjesnik i ratnik, pjevao je o drugima nikada o sebi, a ratovao je uvijek za Crnu Goru, njihovu i našu - naveo je ministar Bošković.
Ministar je kazao da se, zahvaljujući hrabrosti crnogorskih ratnika, Crna Gora objedinjavala, vraćala starim vrijednostima, svojim korijenima i potpunoj slobodi, a na takvim temeljima sazdana je i današnja multietnička i multivjerska Crna Gora, okrenuta najvećim civilizacijskim vrijednostima i zajednici modernih država.
Podsjećamo, na spomen-obilježju je ispisano ćiriličnim slovima: „Velikome vojvodi Mirku Petroviću Njegošu 1820-1867. i crnogorskim junacima učesnicima oslobodilačkih ratova 1853, 1858, 1862, 1876-1878. Spomenik je zvančno obnovljen 13. jula 2017. godine po uzoru na provobitni koji je otkriven 8. novembra 1886. godine, a srušen 6. januara 1919. godine“.
Nakon Cetinja, Podgodica je drugi crnogorski grad koji krasi djelo jednog od naših najvećih savremenih umjetnika, Dimitrija Popovića koji je autor idejnog rješenja ovog spomen-obilježja.
- Ovaj spomenik će nužno, s obzirom na sve okolnosti koje su pratile ideju i odluku da se ponovo postavi u novoj formi, sigurno i dalje imati pro et contra. Međutim, mislim da će se to vremenom stišati. Spomenik je, uostalom, i podignut crnogorskim junacima - rekao je Popović za Portal Analitika tokom montiranja spomenika.
On je istakao da ne može da se uključi u raspravu oko kontroverzi vezanih za sami spomenik, „jer mu istorije nije struka“ da bi o tome polemisao.
- Ono što je mene zanimalo jeste kako na likovno-estetski način obraditi formu - jer je u konkursu bilo decidirano da novi spomenik mora po karakteru podsjećati na stari. To znači da je dominantna forma oblisk. Kako je on forma koja je uvijek ista i koja se puno eksploatira, ja sam nastojao da mu dam jedan moderan duh. Tim zlatnim željebom u sredini forme učinio sam da bude dinamičniji. Tako spomenik ima i simboličku i estetsku dinamiku i karakteristiku. Želio sam da obelisk na ovom trgu bude, na neki nači, fino uklopljen, da ne remeti ambijent trga, nego da se jednom elegancijom dopuni opšti utisak o gradu u kome se on nalazi – zaključio je tada Popović.