„Broj pogodaka iz baze je bilo za 34 krivična djela i isključivo se radi o tzv. hladnim pogocima“, piše u Petom polugodišnjem izvještaju o realizaciji Akcionog plana za 24. pregovaračko poglavlje, ali se ne precira značenje tog izraza.
Podjetimo, DNK registar profila sadrži: DNK profile lica osumnjičenih, okrivljenih ili optuženih da su učinili krivično djelo za koje se može izreći kazna zatvora u trajanju od četiri godine i teža kazna ili kazna zatvora od četrdeset godina, kao i DNK profile lica kojima je izrečena mjera bezbjednosti obaveznog psihijatrijskog liječenja i čuvanja u zdravstvenoj ustanovi.
Registar sadrži i DNK profile dobijene analizom spornih bioloških materijala, DNK profile koji su dostavljeni od strane nadležnih organa u okviru međunarodne saradnje, ali i DNK profile neidentifikovanih leševa, kao i DNK profile srodnika nestalih lica. Na kraju, svaka DNK zbirka mora sadržati jedinstveni identifikacioni broj.
Prema odredbama propisa, rezultati DNK analize, ne smiju da sadrže informacije o specifičnim nasljednim karakteristikama lica.
Ako se utvrdi da rezultati DNK analizesadrže DNK marker sa specifičnim nasljednim karakteristikama, rezultatat tog DNK markera se briše, a DNK marker se ne smije više upotrebljavati.“ i broj pod kojim je izvršen upis u zbirku podataka.
Propis o DNK registru se redovno usklađuje sa Rezolucijama Savjeta EU, a u svijetu se vode velike polemike oko toga šta smije sadržati DNK registar.
DNK registar, koji u Crnoj Gori postoji oko pet godina, je najjače oružje DNK analize, a samim tim i veoma moćno oružje za borbu protiv kriminala.
„Bez DNK registra analiza gubi veliki dio vrijednosti i svodi se na to da se već moraju imati neke informacije o osumnjičenoj osobi“, kazano je prilikom usvajanja propisa.
P.Z.