Društvo

Studenti Arhitektonskog fakulteta traženi na tržištu rada

Studenti Arhitektonskog fakulteta traženi su na tržištu rada, a planirano unapređivanje praktične nastave na toj univerzitetskoj jedinici omogućiće visokoškolcima bolju pripremu za bavljenje tom profesijom, ocijenio je dekan Svetislav Popović.
Studenti Arhitektonskog fakulteta traženi na tržištu rada
Portal AnalitikaIzvor

On je rekao da Arhitektonski fakultet posjeduje kadrovski potencijal koji treba poštovati, njegovati i unapređivati, kroz puno uvažavanje i obezbjeđenje uslova neophodnih za nesmetan i harmoničan rad i stroga i jasno definisana interna i eksterna pravila.

Popović je naveo da je permanentan zadatak Fakulteta da, kroz jasno definisane interne i eksterne kriterijume u naučno-nastavnim oblastima sačuva, unaprijedi i kontinuirano prati razvoj postojećeg kadra i omogući neophodne uslove potrebne za udoban i nesmetan rad.

„Arhitektonski fakultet zauzima visoku poziciju u obrazovnom sistemu Crne Gore i njegovi studenti su traženi na tržištu rada, što je pokazala i institucionalna posjeta delegacije Evropske komisije Univerzitetu Crne Gore /UCG) 29. i 30. juna“, saopštio je Popović u intervjuu za agenciju MINA.

On je rekao da je primarni cilj Arhitektonskog fakulteta bolja i kvalitetnija edukacija studenata, koji će poslije završenog školovanja, koje se ogleda kroz implementaciju novog obrazovnog akreditovanog programa osnovnih petogodišnjih studija (od školske 2016/2017. godine), doprinijeti razvoju društva, kroz kvalitetnu izradu planske dokumentacije, urbanističkog i arhitektonskog projektovanja.

Popović je ocijenio da će se ime i uloga arhitekte-urbaniste više cijeniti.

“Sigurno će mlade kolege arhitekte koji pripadaju regulisanoj profesiji imati i zauzimati značajno mjesto u društvu, a boravak u inostranstvu, u vidu usavršavanja i saznanja koje ono nudi, predstavlja značajno iskustvo koje je poželjno”, smatra Popović.

Govoreći o praktičnom radu tokom studiranja, on je rekao da se u prethodnom periodu kao značajan cilj nametala i mogućnost organizovanja dopunske djelatnosti u sklopu Univerziteta, formiranjem jedinica koje bi pružale uslugu urbanističkog planiranja i projektovanja, ekspertiza, revizija i vještačenja.

“U tom dijelu imamo određene rezultate i pomake, koji bi u narednom periodu trebali da se realizuju”, saopštio je Popović.

On je pojasnio da bi se u toj jedinici omogućilo da student stečeno znanje kroz predavanja i vježbe praktično koristi, kroz nova pravila studiranja u skladu sa Planom organizacije praktične nastave.

Popović je naveo da je, shodno novim planu, predviđena kroz petogodišnji proces studiranja praktična nastava iz predmeta prostornog, urbanističkog i arhitektonskog projektovanja u institucijama sa kojima će Univerzitet, fakultet i kandidat – student potpisati ugovor o praktičnom radu, za šta je rok kraj septembra.

“Ovaj sistem će omogućiti da se student, poslije petogodišnjeg studiranja, kroz teoriju i praktičnu provjeru teoretskog znanja lakše uklopi u praksu, da uđe u profesiju sa većim pragom znanja”, pojasnio je Popović.

On je kazao da je, na osnovu raspisanog konkursa za prijem studenata, ove godine na Arhitektonskom fakultetu predviđen upis 50 brucoša.

“U prvom upisnom roku prijavila su se 44 kandidata, od kojih je 28 položilo prijemni ispit”, naveo je Popović.

On je dodao da su ostala upražnjena 22 mjesta, za koja očekuju da budu popunjena u drugom upisnom roku koji treba da bude organizovan od 27. do 29. avgusta.

Popović je saopštio da su od osnivanja na Arhitektonskom fakultetu iznjedrena 53 diplomirana inženjera arhitekure, 463 kandidata sa osnovnih trogodišnjih studija, 318 specijalista arhitekture-urbanizma i 21 magistar.

“Znači Fakultet je u svom petnaestogodišnjem radu dao 74 inženjera koji su prepoznati sa svojim radom u regionu i šire”, dodao je Popović.

Nažalost, prema njegovim riječima, specijalista arhitekture nije prepoznat u regionu i šire, već samo u crnogorskoj zakonskoj regulativi. “Pretpostavljam da će se novim zakonom neke stvari po ovom pitanju regulisati”.

Upitan da prokomentariše podatak Zavoda za zapošljavanje Crne Gore koji pokazuju da je početkom jula bilo 54 nezaposlenih visokoškolaca iz grupe zanimanja arhitekti i urbanisti, koliko i prošle godine u tom periodu, Popović je odgovorio da taj podatak daje sumarni spisak iškolovanih osoba i sa drugih Univerziteta gdje se crnogorski studenti školuju.

“Veliki broj naših studenata po završetku bečelor osnovnih studija nastavio je školovanje van granica naše države”, dodao je Popović.

Upitan da li je zadovoljan prostornim kapacitetima Fakulteta, on je odgovorio da se, pored postojećeg prostora od 800 metara kvadratnih u kojem je trenutno smješten Fakultet, radilo na omogućavanju izgradnje još jedne funkcionalne cjeline, veličine postojećeg dijela, koja bi za duži period riješila problem realizacije nastave i poboljšanje uslova studiranja.

“U fazi smo rada na Glavnom projektu nakon čega predstoji izgradnja ovog dijela objekta”, saopštio je Popović.

To bi, prema njegovim riječima, omogućilo kvalitetniju realizaciju mnogih aktivnosti.

“Kroz izgradnju druge faze stvoriće se bolji uslovi za rad studenata, profesora i saradnika u nastavi, a privremeno smo obezbijedili bolje uslove za rad profesora i saradnika u nastavi”, naveo je Popović.

On je rekao da je Arhitektonski fakultet u prethodnom periodu potpisao sporazum o saradnji sa Arhitektonskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, Fakultetom Politehničkih nauka u Lođu u Poljskoj, FTN Univerziteta u Novom Sadu, Arhitektonskim fakultetom u Sarajevu i VT u Zagrebu - primijenjeni studij.

“Očekujemo da će u narednom periodu Fakultet snažno raditi na direktnoj realizaciji potpisanih dokumenata”, kazao je Popović.

Kako je naveo, trenutno se rad inostranih profesora na studijskom programu arhitektura izvodi semestralno kao blok nastava.

“Oni nijesu angažovani po predmetima već po pozivu interesantnosti oblasti za koju studenti izraze želju”, saopštio je Popović, i dodao su ove školske godine imali devet predavača.

On je rekao da su ranije, prije formiranja sopstvenog kadra, određen broj predmeta vodili profesori sa strane.

Popović je saopštio da je međunarodna saradnja na tom Fakultetu zaživjela, ali ne u punoj mjeri.

“Nedostaje zainteresovanost studenata, kao i određenog broja saradnika, a ovo bi bilo veoma značajno za saradnike u nastavi i mlade istraživače koji su u fazi izrade doktorata i slično”, ocijenio je Popović, i dodao da je to u funkciji njihovog ličnog stručnog usavršavanja i podizanja rejtinga.

On je pojasnio da se razmjena kreće u relaciji dva do pet studenata na godišnjem nivou.

“U prošlom semestru smo imali tri studenta - jedna studentkinja je bila iz Poljske, a druga dva studenta iz Italije”, precizirao je Popović.

Potrebno je, smatra Popović, poraditi na institucionalnoj povezanosti Fakulteta sa Ministarstvima u okviru Vlade, u cilju boljeg pozicioniranja Fakulteta na tržištu rada, mogućnosti kontrole kretanja aktuelnih zbivanja u struci i korišćenja grantova.

Na pitanje kakvu saradnju imaju sa Rektoratom UCG, Popović je odgovorio da su, zahvaljujući reformi Univerziteta koja je dala odlične rezultete, saznali da treba da idu u nove promjene i transformacije.

“I da ujedno radimo na implementaciji petogodišnjeg studijskog programa, kao svuda u svijetu tretirajući arhitekturu kao regulisanu profesiju”, dodao je Popović.

Kako je rekao, stabilizacijom ovog programa u kasnijem periodu sigurno će se stvoriti sigurno uslovi za otvaranje i pokretanje doktorskih studija, u čemu imaju punu podršku Rektorata.

Tekst je urađen u okviru projekta Info servis o visokom obrazovanju, koji finansira Komisija za raspodjelu dijela prihoda od igara na sreću.

(Mina)

Portal Analitika