Politika

Pribilović: Cetinju vraćamo status koji mu pripada

Novim Zakonom o prijestonici unapređuju se i jačaju položaj i uloga prijestonice, uvažava njen kulturni i istorijski značaj, te Cetinju vraća status i mjesto koji je kroz crnogorsku istoriju oduvijek imalo.
Pribilović: Cetinju vraćamo status koji mu pripada
Portal AnalitikaIzvor

-Novim rješenjima će se stvoriti dobri preduslovi za brži i kvalitetniji razvoj prijestonice- kaže za Pobjedu Suzana Pribilović, ministarka javne uprave.

Pribilović je iskazala zadovoljstvo što je Skupština usvojila Zakon o prijestonici, koje je predložilo Ministarstvo, i poručila da će primjena tog akta obezbijediti poštovanje prijestonice u institucionalnom smislu, kao i adekvatno predstavljanje i valorizaciju njenog crnogorskog kulturno-istorijskog, duhovnog i akademskog nasljeđa.

Redefinisanje

Zakon će obezbijediti normativno redefinisanje strukture i uloge Senata prijestonice, normativno jačanje uloge gradonačelnika, kao i učešća predstavnika prijestonice u organima upravljanja državnih javnih službi koje imaju sjedište na Cetinju, kao i unaprijediti način planiranja i finansiranja razvojnih programa prijestonice – istakla je Pribilović.

Prema njenim riječima, riječ je o zakonu o kojem je postignut društveni i politički konsenzus, jer je jednoglasno usvojen, a tokom Centralne rasprave na Cetinju, kako je rekla, dobio je punu podršku učesnika, posebno predstavnika različitih političkih partija koji su prepoznali predložena rješenja kao dobrobit građana prijestonice, ali i Crne Gore.

- Donošenje Zakona pokazalo je da su dalji razvoj i valorizacija potencijala prijestonice iznad dnevne politike. Vjerujem da se na ovaj način adekvatno odnosimo prema našoj istoriji i prošlosti, tradiciji i kulturi, centru prosvjetiteljske i kulturne misli, ali i da smo normativno uredili pitanje statusa i položaja koji Cetinje treba da ima – kazala je Pribilović.

Ona je podsjetila da ranijim Zakonom o prijestonici nijesu bili dovoljno uvažene specifičnosti Cetinja kao prijestonice, posebno imajući u vidu njen državotvorni značaj kroz crnogorsku istoriju. Ti razlozi su, kako je istakla, opredijelili Ministarstvo za nove modele razvoja prijestonice i potrebu jasnijeg definisanja njenog položaja u normativnom dijelu sistema lokalne samouprave u Crnoj Gori.

Ona je podsjetila da Zakon predviđa preseljenje sjedišta nekoliko državnih institucija, čime će se ojačati uloga prijestonice u sistemu Crne Gore.

Planirano je preseljenje i Ministarstva vanjskih poslova, za čije potrebe je već u završnoj fazi rekonstrukcija objekta na Cetinju (bivše Rusko poslanstvo).

Istorija

- Tim prije, jer je Cetinje bilo istorijski i diplomatski centar Crne Gore, te mu se na ovaj način taj status i vraća. Zakonom je definisano i da Istorijski institut Crne Gore i Fakultet za crnogorski jezik i književnost budu na Cetinju, što mu nesumnjivo i pripada. Pored Rezidencije Predsjednika Crne Gore, zadržana je važeća odredba da sjedište Ustavnog suda bude u prijestonici, s obzirom da se do sada nijesu stekli uslovi za implementaciju ove odredbe – saopštila je Pribilović.

(opširnije u Pobjedi)

Portal Analitika