Društvo

Grupa stručnjaka pisala žiriju: Trinaestojulska nagrada nezaslužena!

Trinaestojulska nagrada je u nezasluženim rukama, poručilo je sedam stručnjaka za vino i vinogradarstvo, u otvorenom pismu Žiriju za dodjelu najvećeg državnog priznanja Trinaestojulske nagrade, protestujući što je jedan od ovogodišnjih laureata dr Svetozar Savić. Prof. dr Predrag Vuksanović, mr Đorđije Rajković, Danilo Spaić, prof. dr Vesna Maraš, Svetozar Pejović, Danijela Radeč i Ana Hajduković upozoravaju da su stručne reference Savića diskutabilne, da je on samoproglašeni „ekspert za vino“, da u karijeri dugoj više od dvije decenije nikada nije učestvovao u nekom nacionalnom ili međunarodnom naučno-istraživačkom projektu iz vinogradarsko-vinarske oblasti, te da nema nijedan objavljeni rad u značajnijem međunarodnom časopisu, kao ni u časopisu koji je na SCI listi.
Grupa stručnjaka pisala žiriju: Trinaestojulska nagrada nezaslužena!
Portal AnalitikaIzvor

Grupa uglednih stručnjaka u pismu ukazuje i da je dr Savić čak falsifikovao recenziju i potpis za izbor u naučno zvanje.

 

(Ne)naučna monografija

 

- Trinaestojulska nagrada se dodjeljuje građaninu ili državljaninu Crne Gore za djela ili ostvarenja koja su od izuzetnog značaja za Crnu Goru... Iskreno, bili smo iznenađeni kada smo u medijima saznali da je dr Svetozar Savić jedan od laureta ove prestižne nagrade, pa smo se obratili nadležnim institucijama kako bismo saznali ko ga je predložio i sa kakvim obrazloženjem. To nije bila kompanija „13. jul Plantaže“, u kojoj je zaposlen, niti Biotehnički fakultet, niti Nacionalno udruženje vinogradara i vinara ili pak Nacionalno udruženje somelijera, kao ni Vinska akademija Crne Gore.

 Predlagač nije bio ni neki domaći ugledni stručnjak u ovoj oblasti, kojih ima u Crnoj Gori. Kao predlagači za nagradu našla su se dva recenzenta i urednik Savićeve knjige „Crnogorska ampleografija“ u izdanju CANU, za koju je dobio ovu nagradu. To su prof. dr Vukić Pulević (botaničar) i dva recenzenta - predlagača van Crne Gore, koji su slabo upoznati sa prilikama i dostignućima u crnogorskom vinogradarstvu i vinarstvu, a bogami i sa stručnim i naučnim djelom laureta - navode oni u pismu. Oni su posebno ukazali na važnost poglavlja Rejonizacija vinogradarstva Crne Gore u „naučnoj monografiji“, na što su se predlagači - kandidujući dr Savića - posebno osvrnuli, ističući da je izrada rejonizacije multidisciplinaran postupak i da zahtijeva stručnjake iz različitih oblasti, u čijoj izradi se koristi metodologija Međunarodne organizacije za vinovu lozu i vino, kao i druge, brojne regulative Evroposke unije.

Samoproglašeni ekspert

 

- To je državni projekat koji je Ministarstvo poljoprivrede realizovalo u periodu od 20152017 (Tehnička podrška izradi nove rejonizacije vinogradsrkih područja Crne Gore) uz finansijsku podršku Evropske unije. Sproveden je od strane italijanskog instituta koji je angažovao svoje i regionalne stručnjake iz različitih oblasti, uključujući i crnogorske, iz svih relevantnih institucija i organizacija Crne Gore, ali bez učešća dr Savića – naglašava se u pismu uz isticanje da je taj dokument danas relevantan u vinogradarsko-vinarskom svijetu Crne Gore, OIV-a i EU.

Grupa autora otvorenog pisma demantovala je i navode predlagača za nagradu dr Saviću, da amplegografska istraživanje do sada nijesu obrađivana u Crnoj Gori, podsjećajući da ih je uradio akademik Marko Ulićević, još davne 1966. godine u svojoj doktorskoj disertaciji. Ističu i da to što dr Savić posjeduje sertifikat WSET ne opravdava njegovo samoproglašenje „eksperta za vino“, napominjući da se taj sertifikat danas može dobiti na osnovu završenih kurseva (obuka za somelijere) koje organizuje Vinska akademija Crne Gore, kao i zvanje „ovlašćeni degustator“, koje posjeduju brojne kolege iz vinogradarske i vinarke struke i nauke. - Knjiga laureta „Sto jedanaest vina iz crnogorskih porodičnih vinarija“ nije naučno djelo, već spada u informativne publikacije namijenjene opštoj javnosti i u toj kategoriji joj je i dodijeljena nagrada od OIV-a (iako postoje i nagrade za tehničke i naučne radove) – navodi se u otvorenom pismu. Ogorčeni su i na navode predlagača koji su posebno istakli Savićev doprinos za rad na sortama i genetičkim resursima vinove loze u Crnoj Gori.

 - Upravo se završavaju najobimnija istraživanja ikada rađena u Crnoj Gori na ispitivanju sorti vinove loze (ampelografska i genetička identifikacija) gdje je obuhaćeno oko 500 čokota vinove loze, uključujući i divlje lozne vrste širom Crne Gore. Kompletni rezultati biće završeni i publikovani do kraja ove godine. Projekat je realizovala kompanija „Plantaže“, u saradnji sa ministarstvima poljoprivrede i nauke, Biotehničkim fakultetom, Nacionalnim udruženjem vinogradara i vinara i Institutom za vinovu lozu i vino iz La Rioje - Španija, u kojem dr Savić, takođe, nije učestvovao – ističe sedam stručnjaka.

Kriza vrijednosti 

 

Kategorični su da dr Savić nije učestvovao ni u jednom naučno-istraživačkom projektu kompanije „13. jul Plantaže“, niti dao doprinos njihovoj realizaciji. - Ako se ovome doda još i falsifikovanje recenzije i potpisa za izbor u naučno zvanje, onda se s pravom pitamo da li je to od izuzetnog značaja za Crnu Goru da on bude jedan od laureta nagrade. Da ne govorimo o akademskoj etici, moralnosti i cjelokupnom sistemu vrijednosti. Izgleda da je u krizi akademije i sistema vrijednosti dovoljno samoreklamiranje, dobar marketing i lobiranje da se domognete najveće nacionalne nagrade. Stoga, ovo nije nagrada za crnogorsku vinogradarsko-vinarsku nauku i struku, jer laureata ista nije ni predložila. Opravdano, jer se njegov učinak i djelo ne mogu dovesti u ravan sa ranijim lauretima u ovoj oblasti. Vinogradarska struka i nauka Crne Gore ima puno zaslužnijih ljudi za ovo priznanje – poručili su oni.

Zaključuju da nagrade, kada se nađu u pravim rukama imaju smisla, istaknu vrijednost, skrenu pažnju, odaju priznanje stvaraocu, zaštite ugled i značaj struke i djeluju podsticajno na mlade generacije. - Ali, ako to nije slučaj ukažu na poremećeni sistem vrijednosti, banalizaciju, simulaciju i relativizaciju svega, pa čak i struke i nauke – upozorilo je sedam potpisnika otvorenog pisma.

Žiri na čelu sa predsjednikom Gojkom Kastratovićem i članovima Ilijom Vujoševićem, Igorom Lakićem, Miomirom Vojinovićem i Asimom Dizdarevićem donio je 26. juna odluku o ovogodišnjim laureatima. Kastratović je saopštio da su nagrade dodijelili onima čija djela imaju izuzetan značaj za našu državu, navodeći da su dr Savića za ovu nagradu preporučila trojica istaknutih naučnika iz oblasti biotehnologije i Monografija „Crnogorska ampelografija“ u izdanju CANU.  

Pobjeda

Portal Analitika