- Mislim da samo Cetinje obavezuje sve ono što je donešeno zakonom. Samim tim, to postaje obaveza i dužnost onih koji su ga izglasali - dodaje on te pocrtava kako je ovaj zakon bilo neophodno donijeti.
Prema njegovim riječima, oni koji su ga izglasali imaće sada obavezu i dužnost „da sprovedu sve projekte i sve koncepte koji idu u prilog zamisli da Cetinje bude ono što je bilo“.
- Cetinju treba da se vrati ta dinamika, ritam života jedne prijestonice - prijestonice kulture i diplomatije - i svih onih aktivnosti koji idu u prilog afirmaciji Crne Gore. Prema tome, ko misli cetinjski, misli i crnogorski - rekao je naš sagovornik.
Poslanici crnogorskog parlamenta usvojili su u srijedu Zakon o Prijestonici, kojim je predloženo opredjeljivanje budžetskih sredstava za razvoj Cetinja u visini od jedan odsto projektovane vrijednosti tekućeg budžeta Crne Gore za svaku fiskalnu godinu, što bi prema sadašnjim procjenama bilo skoro osam miliona eura. Istim zakonom predviđeno je da sjedište jednog broja važnih državnih institucija - među kojima i Ministarstvo vanjskih poslova - bude preseljeno na Cetinje.
- Zakonom se jača uloga Prijestonice, uvažava njen kulturni i istorijski aspekt i Cetinju vraća status, značaj i mjesto koji je kroz crnogorsku istoriju oduvjek imalo - stoji u obrazloženju ovog zakona.
Popović, koji svako ljeto provodi na Cetinju, ostatak godine živi u Zagrebu - u inostranstvu. Pitali smo našeg nagrađivanog slikara koji je izlagao u cijelo Evropi, pa i mnogo šire, kakav odjek ovaj zakon može imati van granica Crne Gore, naročito sa zemljama sa kojima smo imali diplomatske odnose prije gubljenja nezavisnosti, 1918. godine.
- Ona iskustva koja imam iz moje struke sa zemljama u kojima sam izlagao i sarađivao sa institucijama, ukazuju da je sve isključivo na nama. Mi moramo pokazati svijetu i okruženju što su naše vrijednosti i naši koncepti razvoja. Prema tome, stranci će sigurno to dobro uočiti i analizirati, ali kvalitet svega ovoga isključivo zavisi o nama samima - napominje naš sagovornik.
Podsjećamo, ministarka javne uprave, Suzana Pribilović, je nakon usvajanja predloga zakona na sjednici Vlade 20. jula, precizirala je da se godišnji program razvoja Prijestonice, koji će se finansirati iz budžetskih sredstava u iznosu od 0,6 odsto, usvajati Senat, a koristiće se za finansiranje projekata koji doprinose otvaranju novih radnih mjesta, razvojnih, infrastrukturnih i projekata očuvanja kulturno-istorijskog nasljeđa, za valorizaciju turističkih potencijala, projekata od javnog interesa i ostalih od značaja za razvoj Cetinja. Preostalih 0,4 odsto opredjeljivaće se Prijestonici za finansiranje izdataka za obavljanje zakonom utvrđenih nadležnosti.
- U prijedlogu zakona definisano je da je preseljenje važnih državnih institucija jedna od ključnih aktivnosti koje Prijestonici treba da povrate status i značaj kakav zaslužuje. Pored Rezidencije predsjednika države, planirano je da sjedište Ustavnog suda bude u Prijestonici, a predviđeno je i preseljenje Ministarstva vanjskih poslova, čime se Cetinju vraća status diplomatskog centra. Takođe, Istorijski institut i Fakultet za crnogorski jezik i književnost biće na Cetinju. Vjerujemo da ćemo kroz predložena rješenja stvoriti dobre preduslove za brži i kvalitetniji razvoj Prijestonice i da ćemo Cetinju dati dodatni impuls da se kroz valorizaciju kulturnih i istorijskih vrijednosti ubrza ekonomski razvoj i da dobije administrativni status koji mu, po istorijskom i kulturnom značaju, i pripada - kazala je tada Pribilović.
K.J.