Ministarka Harito je tokom susreta iskazala punu podršku u daljoj realizaciji Inicijative, te izjavila da joj je drago što njihova zemlja može da doprinese ovom izvrsnom projektu, koji sigurno može znatno uticati na podizanje kvaliteta naučnih istraživanja i naučnih kapaciteta u cijelom regionu.
- Inicijativa će doprinijeti ekonomskom razvoju, poboljšanju životnog standarda, smanjenju nezaposlenosti i odliva mladih stručnjaka iz regiona, a što su trenutno jedni od najvećih izazova sa kojima se region suočava - ocijenjeno je tokom razgovora.
Ministarka Damjanović je predočila ministarki Harito da trenutno postoje dvije opcije idejnog naučnog koncepta instituta - „Synchrotron Light Source“ baziran na novoj tehnologiji, sa širokim spektrom istraživanja i primjenom u raznim granama industrije i „Hadronska kancer terapija i istraživanja u biomedicini“ sa protonima i teškim jonima koja podrazumijeva korišćenje najsavremenije tehnologije u liječenju kancera. Grupa međunarodnih eksperata i eminentnih stručnjaka iz ove oblasti uradiće tehničku specifikaciju za obje projektne opcije do kraja oktobra.
Sastanku je prisustvovala i Vesna Radonjić, savjetnica ambasadora Crne Gore u Albaniji Dušana Mrdovića.
Vlada Crne Gore je prva među zemljama regiona podržala Inicijativu za osnivanje Međunarodnog instituta za održive tehnologije na prostoru Jugoistočne Evrope. Interesovanje za Inicijativu u prethodnom periodu iskazali su ministri nauka: Slovenije, Hrvatske, Srbije, Makedonije i Bosne i Hercegovine.
Profesor Hervig Šoper, nekadašnji generalni direktor CERN-a, glavni je inicijator osnivanja Međunarodnog instituta u Jugoistočnoj Evropi, a inicijativa ima i podršku UN-a, UNESCO-a, CERN-a, kao i komesara za nauku i inovacije u Evropskoj Komisiji Karlosa Moedasa, sa kojim se ministarka Damjanović susrela u maju u Briselu.