On je bio jedan od učesnika upravo završenog Samita o Zapadnom Balkanu u Trstu.
- Visoka predstavnica za vanjske poslove i bezbjednost Federika Mogerini ocijenila je da je Samit veoma uspješan i da potvrdio perspektivu evropskih integracija regiona. To je glavna poruka koja je na večeri praćena sličnim jasnim porukama ohrabrenja predsjednika Francuske Makrona, premijera domaćina Italije Đentilonija i kancelarke Njemačke Merkel, kojima se pridružio i bugarski premijer Borisov. S druge strane, odgovorili su im predsednici vlada iz regiona. Njihova poruka odražavala je posvećenost pridruživanju, ali je nosila i pitanje koji je to vremenski okvir u kojem se može očekivati uključivanje Balkana u EU. Ovo pitanje koje izražava nestrpljenje, rezultat je dugotrajnosti procesa pridruživanja, kao i nekada kontradiktornih poruka koje dolaze od pojedinih evropskih političara - naveo je on.
Na pitanje koliko su tačna pisanja njemačkih medija da EU želi da stvori mini-Jugoslaviju, kako bi se neutralisala bure baruta na Zapadnom Balkanu, Svilanović kaže da toga nema ni u naznakama.
- Akcioni plan o regionalnom ekonomskom području sastoji se iz četiri dimenzije: trgovina, investicije, mobilnost i digitalno tržište. U trgovini se radi o dodatnim protokolima u okviru sporazuma CEFTA koji olakšavaju trgovinu uslugama, odredbe o e-trgovini i spoljnim carinskim tarifama. Kod investicija se radi o uspostavljanju regionalnog investicionog plana. Mobilnost znači slobodno kretanje kvalifikovanih radnika kroz međusobno priznavanje profesionalnih kvalifikacija i diploma. Digitalna dimenzija pokriva roming i širenje širokopojasnog pristupa, sajberbezbjednost i zaštitu podataka - precizirao je.
On podsjeća da je Srbija odluku o svojoj neutralnosti i jednakoj okrenutosti i Zapadu i Moskvi donijela prije početka pristupnih pregovora sa EU.
- Na tom putu potrebno je da usklađuje svoje spoljnopolitičko djelovanje sa zemljama EU, a istovremeno da njeguje dobre i političke i ekonomske odnose s Ruskom Federacijom. Nije to najjednostavniji zadatak, ali je moguć. U tom smislu bi se valjalo što češće konsultovati sa evropskim partnerima i tu prije svega mislim na Njemačku i njen odnos prema Rusiji - zaključio je Svilanović.
Blic
Foto: A. Dimitrijević / RAS Srbija