POBJEDA: Da li očekujete da banke u Crnoj Gori uvedu negativnu kamatu na štednju?
ZAIMOVIĆ: Ova tema je postala aktuelna nakon uvođenja negativnih kamata u većini banaka u EU, a medijski je postala interesantna nakon što je CBCG uvela negativnu tarifu na depozite koje komercijalne banke drže kod nje. Neke banke u okruženju su uvele nultu kamatnu stopu na depozite, što je otvorilo prostor za očekivanja da će, ukoliko se nastavi ovakva politika negativnih kamata Evropske centralne banke, i banke u Crnoj Gori početi sa negativnom kamatom.
Imajući u vidu negativnu reakciju javnosti, nije realno očekivati da će banke u CG početi sa tom praksom, ali ne bih isključio mogućnost da se naredne godine to počne raditi, prvenstveno kod većih depozita.
POBJEDA: Smatrate li da je margina između kamata na štednju i na zajmove prevelika u Crnoj Gori?
ZAIMOVIĆ: Na prvi pogled, margina može izgledati velika. Postoji više faktora koji to prouzrokuju i uglavnom sam ih spomenuo u odgovoru na prethodno pitanje. Ali je činjenica da postoji prostor za njeno smanjenje i mislim da je realno to očekivati, imajući u vidu pojačanu konkurenciju među bankama koje posluju na našem tržištu, kao i trend smanjenja aktivnih kamatnih stopa.
POBJEDA: Očekujete li dalji pad kamata, kako na štednju, tako i na zajmove?
ZAIMOVIĆ: Imajući u vidu da je trend smanjenja kamatnih stopa intenzivno prisutan već oko tri godine, očekujem da u narednom periodu dođe do stabilizacije visine kamatnih stopa. Kamatne stope po kojima se zadužuju kvalitetne kompanije su veoma konkurentne i za dosta veća i razvijenija tržišta od crnogorskog.
POBJEDA: Kako komentarišete najavu guvernera da će insistirati na sprovođenju zakona o tzv. podgoričkom modelu?
ZAIMOVIĆ: Činjenica je da ovaj model rješavanja loših kredita nije imao uspjeha. Nedavno je guverner pokrenuo inicijativu za izmjenama postojećeg modela, kako bi stvorio okvir i dodatno motivisao banke da, koristeći ta rješenja, smanje nivo loših kredita.
Hipotekarna podržava svaku ideju čiji je cilj razvoj i unapređenje regulatornog okvira i koja klijentima daje mehanizme za bolje upravljanje imovinom.
Očito su procjene CBCG utemeljene na pokazateljima koji opravdavaju insistiranje i držanje fokusa da predloženi model zaživi.
(opširnije u Pobjedi)