''Stanje bezbjednosti u Crnoj Gori je na zadovoljavajućem nivou. Ali moramo se podsjetiti da je naša država je u periodu dužem od godinu dana bila izložena ozbiljnoj političkoj i bezbjednosnoj destrukciji kako iznutra tako i od vani. Ipak bez obzira na izazove sa kojima se susrijećemo kao i na sporadični osjećaj zabrinutosti građana moramo konstatovati da je bebjednosna situacija na značajnom nivou. Time smo poslali poruku svima koji su htjeli da svojim naporima destabilizuju stanje u državi. Nastavićemo sa tom uspješnom praksom, treba pomenuti aspekt međunarodne saradnje sa ostalim državama, gdje je Crna Gora prepoznala kao ozbiljan partner'', kazao je Marković.
On je dodao da će u toku sezone kao i prethodne godine policijskim službenicima iz Crne Gore pomoći kolege iz regiona.
''Kolege iz Srbije, Italije, Makedonije, Albanije patroliraće našim primorjem. Ovim aktivnostima koordinira štab operativne akcije 2017. koji je započeo sa radom već prvog juna. Aktivnosti policije u narednom periodu će biti kontinuirane i pojačane u turističkoj sezoni i posle nje. Prirodno je da očekujemo i veće razumijevanje. Moramo naučiti da pod gestom demokratije ne pozivamo građane na proteste protiv policije. Ako bilo koji građanin smatra da su njegova prava ogrozili organi javnog reda i mira, na raspolaganju mu stoje kako unutrašnji tako i eksterni kontrolori rada policije. A zaštitu će mu garantovati u Ministar unutrašnjih poslova. Država se neće izvinjavati nikome jer policija radi u skladu sa zakonom i neće biti privilegovanih pojedinaca, niti ugostiteljskih objekata.'', istakao je Marković.
On je dodao, da je ipak svjestan i pojedinih problema u policiji.
''Ne mogu policijski službenici biti dostupni nikome osim državi. Ne smije biti mjesta koji suspremni da otvore prostor za nečije tuđe i lične interese. Podvlačim da će svi oni koji budu služili nekom drugom a ne državi i koji budu radili van svojih ovlašćenja biti otpušteni iz policije.'', kazao je Marković, dodavši da je ipak zadovoljan radom resornog ministarstva. On je podsjetio da je izvršeno 2550 kontrola bezbjednosno interesantnih lica, te da su postignuti značajni rezultati na polju suzvbijanja trgovine drogom, sprječavanja izvršenja najtežih krivičnih djela...
Marković je naveo da nije zadvoljan bezbjednosnoj situaciji na putevima u Crnoj Gori.
''Prema podacima koje imamo bezbjednost saboraćaja je pogoršana u odnosu na 2015. godinu. Na žalost na našim putevima bilježimo veći broj žrtava tako da ne mogu biti zadovoljan stanjem bezbjednost stanja u pitanju. Takođe prema svim nalazima za apsolutnu većinu ovih nesreća odgovoran je ljudski faktor. Time, moramo mobilisati ne samo policiju već sve društvene snage, svi moramo raditi više i dati svoj doprinos kada je u pitanju kultura i bezbjednost u saobraćaju'', istakao je Marković.
Posvećeni ka EU, novi poziv opoziciji
Marković je naveo da se sjutra obilježava pet godina od početka pregovora ka EU.
''Za proteklih pet godina sazrijevali smo i naučili mnoge lekcije. Za to vrijeme smo napredovali u društvenom i institucionalnom smislu. Vjerujem da ćemo do kraja mnadata ove Vlade zatvoriti proces pregovora sa Evropskom unijom. Naše ambicije ohrabruje i izajva Johanesa Hana da očekuje proširenje u periodu od 2019. do 2024. godine'' kazao je Marković.
Marković je dodao da se situacija u EU mijenja i da ni oni ne kriju krizu sa kojom se suočavaju, te da su kriterijumi pristupanja pooštreni, ali uprkos tome Crna Gora ostaje dosljedna svom putu.
''Iako su politički kriterijumi pooštreni, naša je država ostala dosljedna svom cilju. Sa 28 otvorenih poglavalja predovdimo zemlje koje su u procesu pristupanja. Bilježimo internu spremnost da otvorimo ostala poglavalja. Naglasio bih da se prema svim standardima ne razlikujemo previše od mnogih zemalja koje su već članice ove unije. Dodatno tome, moram naglasiti da će proes pregovora ne smije biti trka sa rokovima te da je mnogo bitnije kvalitet od brzine'', istakao je Marković.
Predsjednik Vlade je dodao da bi volio da se ispune i ostale poslaničke klupe kako bi i oni dali doprinos putu ka Evropskoj uniji.
''Imajući u obzir da 76 odsto građana crne gore predstavljaju i poslanici opozicionih partija koje bojkotuju rad parlamenta, volio bih da se i oni nađu u ovom domu i da iz poslaničkih klupa, a ne izvan njih, odlučuju o najvažnijim pitanjima tog procesa. Time bi i oni iskazali svoju političku zrelost da odlučuju ne samo o nacionalnim već i o evropskim pitanjima'', kazao je Marković.
Foto: gov.me