On je rekao da Medicinski fakultet pred svaku studijsku godinu, kada planira koliko će studenta upisati, dobije podatke o broju nezaposlenih, kao jedan od kriterijuma predlaganja broja studenta koji će biti upisani na studijske programe.
„Taj podatak nas ne zabrinjava, iako o svakom nezaposlenom treba razmišljati. Broj studenata na svim našim studijskim programima, varira i zavisi od perioda u godini kada se uzima“, rekao je Nikolić agenciji MINA.
On je pojasnio da je broj nezaposlenih doktora medicine sada najmanji, ali da će već u avgustu porasti, jer će najveći broj studenta koji studiraju po Bolonjskom sistemu završtiti.
„Tako da bi na tih 37 nezaposlenih trebalo očekivatu bar još 30“, dodao je Nikolić.
Pojasnio je da je u određenom periodu postojao „zastoj“ u polaganju stručnog ispita, tako da je i to jedan od razloga što je toliko nezaposlenih medicinara. „Ali mislim da to nije zabrinjavajući broj“.
Saopštio je da Medicinski fakultet godišnje upiše oko 40 studentata, što je optimalan broj za potrebe građana Crne Gore.
„U prosjeku, oko 40 ljekara godišnje se penzioniše ili se na drugi način izgubi iz sistema. Na taj način se nadoknade novi“, precizirao je Nikolić.
On je naveo da je problematično što dosta studenta iz Crne Gore studira medicinu na fakultetima u regionu, u Beogradu, Istočnom Sarajevu, Novom Sadu, Kragujevcu.
„Nigdje u evidenciji nemamo te studente što smatramo manjkavošću, jer nigdje u administrativnom postupku oni se ne evidentiraju da studiraju vani. Tako da mi možemo samo da pretpostavljamo ukupan broj srudenata medicine. Većina njih, poslednjih desetak godina, traži zaposlenje u Crnoj Gori kada završi fakultet“, rekao je Nikolić.
To, kako je ocijenio, stvara manji probem s obzirom na broj ljekara koji su na evidenciji Zavoda za zapošljavanje.
Nikolić je pojasnio da Crna Gora trenutno ima 2,6 ljekara na hiljadu stanovnika, a da bi prema direktivama i preporukama Evropske unije trebalo da ima 3,4 doktora.