Svijet

Uzrok tragedije u Londonu: Lakozapaljiva izolacija i uljepšavanje zgrade

I stručnjaci i političari ukazuju da je nedavno uljepšavanje stambene zgrade za siromašne - da bi njen izgled bio prihvatljiviji za bogate susjede, uzrok pogibije 12 ljudi i povrijeđivanja nekoliko desetina u strahovitom požaru u Londonu u srijedu, piše tehnološki sajt Gizmodo.
Uzrok tragedije u Londonu: Lakozapaljiva izolacija i uljepšavanje zgrade
Portal AnalitikaIzvor

Soliter "Grenfel" od 24 sprata je dio državnog kompleksa socijalnih stanova u "Kraljevskoj četvrti Kensington i Čelsi" - dijelu Londona čuvenom po ogromnom imovinskim razlikama jer su tu i neke od najskupljih nekretnina u svijetu, a tu su i domovi nekih od najsiromašnijih žitelja britanskog glavnog grada.

Mnogi od socijalnih slučajeva koji su živjeli upravo u soliteru "Grenfel" kažu da su se vlasti godinama oglušivale o njihova upozorenja da je zgrada opasna. Vlastι su 12,8 miliona dolara platile renoviranje solitera završeno prije samo godinu dana, maja 2016, a sada se, piše Gizmodo, pokazalo da su neke odluke donijete u ime uljepšavanja mogle biti uzrok smrtonosnog požara.

Jedan cilj radova na toj zgradi je bio da ona izgleda ljepše susjedima jer u planskim dokumentima koja je objavio londonski list "Indipendent", piše da će nova aluminijumska oplata fasade "unaprijediti njen izgled, posebno kada se gleda iz okolnog područja".

U "okolnom području" žive neki od najbogatijih stanovnika Londona, navodi Gizmodo, podsjećajući da je tu i Noting hil, četvrt poznata iz istoimenog filma s Hjuom Grantom prije dvadesetak godina, koji je dijelom pokazao upravo te socijalne razlike.

Iako aluminijumska oplata fasade koja štiti zgradu od kiše, nije nužno loša opcija, pokazalo se da je između nje i stare fasade postavljen jeftin izolacioni materijal jer je izolacioni materijal otporan na vatru veoma skup. To već i na prvi pogled jeste loše rešenje, ukazuje Gizmodo.

Vatrogasni inspektor Arnold Tarling je objasnio za "Indipendent" da "oplata fasade pravi vazdušni tunel i, uz to, materijal koji se zapali, zarobljava između oplate i zgrade". Tako je u požaru zgrade "Grenfel" "zapaljena izolacija ostala unutra, a da aluminjumske oplate nije bilo, jednostavno bi otpala sa zgrade".

Majk Pening, poslanik i bivši ministar vatrogasne službe, takođe je rekao da je "oplata očigledno pomogla širenje požara".

Takvih požara je bilo i drugdje - za prošlu Novu godinu je Hotel "Dauntaun" u Dubaiju izgoreo jer oplata fasade "nije bila u skladu s protivpožarnim standardima", dok su u Dubaiju na sličan gorjele i zgrade obložene aluminijumom, baš kao i londonska.

Dok britanska firma koja je prošle godine renovirala zgradu sa 120 socijalnih stanova "Grenfel", poslije požara tvrdi da je "sve uradila po standardima", udruženje njenih stanara pokazuje dokaze da se godinama žalilo na opasne uslove u njoj, uključujući "stalne udare napona struje", pogrešno postavljene elektro-kablove, čak i izostanak mjera za slučaj nesreće kakva se na kraju dogodila.

Stanari dokumentuju i da su upozoravali vlasti da je stanje takvo da je "katastrofa neizbježna, i samo je pitanje vremena kada će se desiti".

Portal Analitika