Crna hronika

Crna Gora nije tražila Marovićevo izručenje

Cr­no­gor­ske vla­sti Mi­ni­star­stvu prav­de Sr­bi­je ni­je­su upu­ti­le ni­je­dan za­htjev ni­ti mol­bu za po­stu­pa­nje pre­ma biv­šem vi­so­kom funk­ci­o­ne­ru DPS-a Sve­to­za­ru Ma­ro­vi­ću, ko­ji se već mje­se­ci­ma na­la­zi u Be­o­gra­du, iako ga u Cr­noj Go­ri če­ka ro­bi­ja.
Crna Gora nije tražila Marovićevo izručenje
Portal AnalitikaIzvor

Iz Mi­ni­star­stva prav­de za „Dan” su sa­op­šti­li da u ovom slu­ča­ju ni­je­su do­bi­li ni­ka­kav za­htjev od ko­le­ga iz Cr­ne Go­re, pa čak ni za hap­še­nje i iz­ru­če­nje pra­vo­sna­žno osu­đe­nog „vo­đe kri­mi­nal­ne gru­pe” ko­ja je ošte­ti­la dr­žav­ni bu­džet za vi­še de­se­ti­na mi­li­o­na eura.

– Mi­ni­star­stvu prav­de Re­pu­bli­ke Sr­bi­je ni­ko se ni­je obra­tio po­vo­dom slu­ča­ja Sve­to­za­ra Ma­ro­vi­ća – sa­op­šte­no je iz Slu­žbe za in­fo­rmi­sa­nje sr­bi­jan­skog Mi­ni­star­stva prav­de.

Mi­ni­star prav­de Zo­ran Pa­žin još pri­je dva mje­se­ca je ka­zao da ne­će do­zvo­li­ti da Sve­to­zar Ma­ro­vić i nje­gov sin Mi­loš zlo­u­po­tri­je­be pra­vo i iz­bjeg­nu slu­že­nje za­tvor­skih ka­zni na ko­je su osu­đe­ni u Cr­noj Go­ri. Ipak, od ta­da ni­je bi­lo zva­nič­nih sa­op­šte­nja ko­je ko­ra­ke su nad­le­žni pred­u­ze­li ka­ko bi biv­šeg pred­sjed­ni­ka po­li­tič­kog sa­vje­ta DPS-a pri­ve­li na od­slu­že­nje za­tvor­ske ka­zne.

Pa­žin je ta­da re­kao i da je ne­ja­sno za­što nad­le­žni or­ga­ni Sr­bi­je ne po­stu­pa­ju po me­đu­na­rod­noj po­tjer­ni­ci ko­ja je ras­pi­sa­na pro­tiv Mi­lo­ša Ma­ro­vi­ća, jer je ona prav­no oba­ve­zu­ju­ća za or­ga­ne te dr­ža­ve ko­ja je čla­ni­ca In­ter­po­la. Na­gla­sio je da či­nje­ni­ca da je mla­đi Ma­ro­vić u me­đu­vre­me­nu uzeo sr­bi­jan­sko dr­ža­vljan­stvo ne zna­či da mo­že da ro­bi­ja u Sr­bi­ji. Pa­žin je po­ja­snio da su Ma­ro­vi­ći pri­je, to­kom i na­kon oko­nča­nja sud­skog po­stup­ka bi­li dr­ža­vlja­ni Cr­ne Go­re.

– U vri­je­me pra­vo­sna­žno­sti i iz­vr­šno­sti sud­ske pre­su­de bi­li su dr­ža­vlja­ni Cr­ne Go­re, a bi­li su dr­ža­vlja­ni Cr­ne Go­re i to­kom ot­po­či­nja­nja po­stup­ka za iz­vr­še­nje kri­vič­nih sank­ci­ja ka­da je za­sno­va­na do­ma­ća, u nad­le­žno­sti Osnov­nog su­da u Pod­go­ri­ci, i me­đu­na­rod­na prav­na nad­le­žnost pra­vo­su­đa Cr­ne Go­re za iz­vr­šnje kri­vič­ne sank­ci­je – ka­zao je Pa­žin ta­da.

Ne­du­go za­tim po­tjer­ni­ca je ras­pi­sa­na i za Sve­to­za­rom Ma­ro­vi­ćem, ali po njoj do sa­da ni­je po­stu­pa­no, te se on i da­lje na­la­zi na kli­ni­ci u Be­o­gra­du.

Ma­ro­vić je osu­đen na tri go­di­ne i 10 mje­se­ci za­tvo­ra zbog vi­še mal­ver­za­ci­ja u Bu­dvi. Me­đu­tim, u Spu­žu će pro­ve­sti go­di­nu du­že u od­no­su na pr­vo­bit­nu pre­su­du, jer u za­kon­skom ro­ku ni­je pla­tio nov­ča­nu ka­znu od 100.000 eura, ka­ko je bi­lo pred­vi­đe­no. Ka­ko u za­kon­skom ro­ku ni­je upla­tio no­vac, nov­ča­na ka­zna se za­mje­nju­je za­tvor­skom, i u Spu­žu će pro­ve­sti ne­pu­nih pet go­di­na.

Ma­ro­vić je pri­znao tu­ži­la­štvu da je bio na če­lu kri­mi­nal­ne gru­pe ko­ja je u pro­jek­ti­ma „Jaz”, „TK Pla­za”, „Ko­pi­rajt”, „Kra­pi­na”, „VTE”, „Bu­le­var” i „Pri­je­vor” na­ni­je­la vi­še­mi­li­on­sku šte­tu op­štin­skom bu­dže­tu.

Ma­ro­vić je pri­hva­tio na­vo­de tu­ži­la­štva da je bio vo­đa kri­mi­nal­ne gru­pe ko­ju su či­ni­li biv­ši čel­ni­ci op­šti­ne Bu­dva i nji­ho­vi sa­rad­ni­ci, a ko­ja je ne­za­ko­ni­tim rad­nja­ma na­ni­je­la vi­še­mi­li­on­sku šte­tu op­štin­skom bu­dže­tu.

Biv­ši vi­so­ki funk­ci­o­ner vla­da­ju­će par­ti­je je sa Spe­ci­jal­nim dr­žav­nim tu­ži­la­štvom sklo­pio dva spo­ra­zu­ma o pri­zna­nju kri­vi­ce, u ko­ji­ma je pri­znao da je bio vo­đa ta­ko­zva­ne bu­dvan­ske kri­mi­nal­ne gru­pe ko­ja je ošte­ti­la dr­žav­ni bu­džet za vi­še de­se­ti­na mi­li­o­na eura.

Ma­ro­vić je pri­hva­tio na­vo­de tu­ži­la­štva da je bio vo­đa kri­mi­nal­ne gru­pe ko­ju su či­ni­li biv­ši čel­ni­ci Op­šti­ne Bu­dva i nji­ho­vi sa­rad­ni­ci, a ko­ja je ne­za­ko­ni­tim rad­nja­ma na­ni­je­la vi­še­mi­li­on­sku šte­tu op­štin­skom bu­dže­tu.

Slo­bo­de je li­šen zbog sum­nje da je iz­vr­šio pro­du­že­no kri­vič­no dje­lo zlo­u­po­tre­ba slu­žbe­nog po­lo­ža­ja pu­tem pod­stre­ka­va­nja, iz­vr­še­nog na or­ga­ni­zo­van na­čin.

Shod­no za­kon­skim pro­pi­si­ma Sve­to­zar Ma­ro­vić iz­gu­bio je sve pri­vi­le­gi­je ko­jim bi mu ro­bi­ja mo­gla bi­ti skra­će­na. Na­i­me, ka­ko se ni­je oda­zvao po­zi­vi­ma na od­slu­že­nje ka­zne, od­no­sno po­što je za njim ras­pi­sa­na po­tjer­ni­ca, Ma­ro­vić u slu­ča­ju da do­đe u spu­ški za­tvor ne­će mo­ći da do­bi­je uslov­ni ot­pust na­kon dvi­je tre­ći­ne od­slu­že­ne ka­zne. Ta­ko­đe, u slu­ča­ju am­ne­sti­je, ta­ko­đe iz istog raz­lo­ga ne mo­že do­bi­ti skra­će­nje ka­zne.

Dan

Portal Analitika