Iz Ministarstva pravde za „Dan” su saopštili da u ovom slučaju nijesu dobili nikakav zahtjev od kolega iz Crne Gore, pa čak ni za hapšenje i izručenje pravosnažno osuđenog „vođe kriminalne grupe” koja je oštetila državni budžet za više desetina miliona eura.
– Ministarstvu pravde Republike Srbije niko se nije obratio povodom slučaja Svetozara Marovića – saopšteno je iz Službe za informisanje srbijanskog Ministarstva pravde.
Ministar pravde Zoran Pažin još prije dva mjeseca je kazao da neće dozvoliti da Svetozar Marović i njegov sin Miloš zloupotrijebe pravo i izbjegnu služenje zatvorskih kazni na koje su osuđeni u Crnoj Gori. Ipak, od tada nije bilo zvaničnih saopštenja koje korake su nadležni preduzeli kako bi bivšeg predsjednika političkog savjeta DPS-a priveli na odsluženje zatvorske kazne.
Pažin je tada rekao i da je nejasno zašto nadležni organi Srbije ne postupaju po međunarodnoj potjernici koja je raspisana protiv Miloša Marovića, jer je ona pravno obavezujuća za organe te države koja je članica Interpola. Naglasio je da činjenica da je mlađi Marović u međuvremenu uzeo srbijansko državljanstvo ne znači da može da robija u Srbiji. Pažin je pojasnio da su Marovići prije, tokom i nakon okončanja sudskog postupka bili državljani Crne Gore.
– U vrijeme pravosnažnosti i izvršnosti sudske presude bili su državljani Crne Gore, a bili su državljani Crne Gore i tokom otpočinjanja postupka za izvršenje krivičnih sankcija kada je zasnovana domaća, u nadležnosti Osnovnog suda u Podgorici, i međunarodna pravna nadležnost pravosuđa Crne Gore za izvršnje krivične sankcije – kazao je Pažin tada.
Nedugo zatim potjernica je raspisana i za Svetozarom Marovićem, ali po njoj do sada nije postupano, te se on i dalje nalazi na klinici u Beogradu.
Marović je osuđen na tri godine i 10 mjeseci zatvora zbog više malverzacija u Budvi. Međutim, u Spužu će provesti godinu duže u odnosu na prvobitnu presudu, jer u zakonskom roku nije platio novčanu kaznu od 100.000 eura, kako je bilo predviđeno. Kako u zakonskom roku nije uplatio novac, novčana kazna se zamjenjuje zatvorskom, i u Spužu će provesti nepunih pet godina.
Marović je priznao tužilaštvu da je bio na čelu kriminalne grupe koja je u projektima „Jaz”, „TK Plaza”, „Kopirajt”, „Krapina”, „VTE”, „Bulevar” i „Prijevor” nanijela višemilionsku štetu opštinskom budžetu.
Marović je prihvatio navode tužilaštva da je bio vođa kriminalne grupe koju su činili bivši čelnici opštine Budva i njihovi saradnici, a koja je nezakonitim radnjama nanijela višemilionsku štetu opštinskom budžetu.
Bivši visoki funkcioner vladajuće partije je sa Specijalnim državnim tužilaštvom sklopio dva sporazuma o priznanju krivice, u kojima je priznao da je bio vođa takozvane budvanske kriminalne grupe koja je oštetila državni budžet za više desetina miliona eura.
Marović je prihvatio navode tužilaštva da je bio vođa kriminalne grupe koju su činili bivši čelnici Opštine Budva i njihovi saradnici, a koja je nezakonitim radnjama nanijela višemilionsku štetu opštinskom budžetu.
Slobode je lišen zbog sumnje da je izvršio produženo krivično djelo zloupotreba službenog položaja putem podstrekavanja, izvršenog na organizovan način.
Shodno zakonskim propisima Svetozar Marović izgubio je sve privilegije kojim bi mu robija mogla biti skraćena. Naime, kako se nije odazvao pozivima na odsluženje kazne, odnosno pošto je za njim raspisana potjernica, Marović u slučaju da dođe u spuški zatvor neće moći da dobije uslovni otpust nakon dvije trećine odslužene kazne. Takođe, u slučaju amnestije, takođe iz istog razloga ne može dobiti skraćenje kazne.
Dan