Crna hronika

Lažne dojave o bombama: Ispitani direktori Telekoma

Nekoliko direktora i službenika Crnogorskog telekoma saslušano je juče u policiji u okviru provjera o mogućim zloupotrebama tog mobilnog operatera prilikom evidentiranja ličnih podataka vlasnika SIM kartica sa pripejd brojevima, pišu Dnevne novine.
Lažne dojave o bombama: Ispitani direktori Telekoma
Portal AnalitikaIzvor

Ovu istragu pokrenuli su službenici Sektora kriminalističke policije nakon serije lažnih dojava o bombama i uznemirenja javnosti, a prema nezvaničnim informacijama juče su saslušani izvršni direktor Crnogorskog telekoma Milija Miško Zeković, šef pravne službe Pavle Đurović, šef prodaje za fizička lica Dušan Banović, kao i šef prodaje za pravna lica Predrag Perković, saznaju Vikend novine.

Njih četvorica ispitani su zbog sumnje policije u zloupotrebu službenog položaja, zbog prodaje telefonskih brojeva bez uzimanja ličnih podataka korisnika, kao i zbog nečišćenja baze podataka od brojeva, koji nijesu registrovani u propisanom vremenskom roku.

Crnogorsko zakonodavstvo, za razliku od nekih zemalja u regionu, propisuje rokove u kojima je obaveza operatera da sprovede ove radnje. S obzirom da su pripejd kartice dostupne u gotovo svim maloprodajnim objektima, vlasnici su u obavezi da u roku od sedam dana registruju broj u poslovnicama tri crnogorska operatora.

Međutim, ukoliko se to ne učini zakon obavezuje operatore da po automatizmu brišu brojeve iz imenika i da blokiraju njihov rad. Takođe, propisan je i rok aktivacije broja nakon kupovine.

Sve ovo umnogome otežava rad istražnih organa u otkrivanju krivičnih djela, od lažnih dojava pa do korištenja tih brojeva u izvršenju teških ubistava na organizovan način.

Stoga, prema nezvaničnim informacijama, policija je odlučna da sprovede opsežnu kontrolu operatora i spriječi dalje zloupotrebe.

Posebno nakon posljednjih nekoliko lažnih uzbuna u diskoteci Beagle, izvršenih upravo sa teritorije Crne Gore i sa nekih od tih brojeva.

Serija lažnih dojava počela je sredinom aprila, a za nepunih mjesec dana bilo ih je čak 18, koje su najčešće praznile diskoteku Bigl, šoping centar Delta siti, Atlas kapital. Evakuacije su vršene i u hotelima Ramada, Hemera i Hilton i Sportskom centru ,,Morača”.

U svakom od ovih slučajeva evakuisano je na stotine građana, a u Sportskom centru čak 3.000, jer je u toku bio košarkaški meč.

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici formiralo je 18 predmeta po nepoznatom izvršiocu, a niko od vlasnika evakuisanih objekata nije znao da kaže ko bi mogao stajati iza lažnih dojava koje su sve došle sa brojeva van teritorije Crne Gore, odnosno iz Srbije i BiH.

Do sada je procesuirana samo jedna osoba zbog jedne dojave koja je 29. aprila ispraznila diskoteku Bigl. Radi se o Novljaninu Vladimiru Roganoviću, koji važi za jednog od pripadnika takozvanog “kavačkog klana”, a trenutno se nalazi u pritvoru u Beogradu.

Povodom lažnih dojava o bombama, intenzivirani su kontakti sa policijom i istražnim organima susjednih država sa čijih su teritorija pozivi upućivani.

Svi pozivi iz tih susjednih zemalja bili su “pripejd” i korišćeni su samo za tu svrhu.

Kako se u ovim zemljama, za razliku od Crne Gore, kupci kartica ne moraju legitimisati, to u mnogome otežava rad policije na identifikovanju korisnika ovih brojeva.

Portal Analitika