Politika

VLADA: Medicinska škola iz Berana neće biti premještena u Podgoricu

Vlada nije dala saglasnost Univerzitetu Crne Gore (UCG) za predloženo izmještanje Visoke medicinske škole iz Berana u Podgoricu.
VLADA:  Medicinska škola iz Berana neće biti premještena u Podgoricu
Portal AnalitikaIzvor

UCG se obratio Ministarstvu prosvjete tražeći saglasnost Vlade kao osnivača za promjenu sjedišta te visokoškolske ustanove, navodeći da je Upravni odbor UCG još 26. maja 2016. godine donio Odluku na osnovu koje studijski program primijenjenih studija na Medicinskom fakultetu – Visoka medicinska škola sa sjedištem u Beranama, nastavlja sa radom pod istim nazivom sa sjedištem u Podgorici, počev od studijske 2017/2018. godine.

„Predsjednik Vlade je obrazlažući odluku o odbijanju saglasnosti naveo da nije čuo adekvatne razloge koji bi potkrijepili takav zahtjev Univerziteta, a da navedena potreba usaglašavanja sa direktivama Evropske unije ne može biti razlog koji bi opredijelio Vladu za saglasnost u ovom trenutku“, saopšteno je nakon današnje sjednice Vlade.

Premijer Duško Marković je rekao da takav zahtjev vidi kao suprotan strateškoj politici Vlade o razvoju sjevera, dodajući da u tom dijelu Crne Gore treba jačati medicinske kapacitete, a ne suprotno.

Zaključeno je da Visoka medicinska škola ima dugogodišnju tradiciju, a više od 350 njenih diploma govore i o kvalitetu nastave, i o velikom broju polaznika.

Ta ustanova, kako je saopšteno, već ima opremljen i odgovarajući prostor, a na kvalitetu praktične nastave treba da poradi Ministarstvo zdravlja u saradnji sa zdravstvenim ustanovama u Beranama.

„Ne trebaju nam za sjever deklaracije, nego realna politika“, zaključio je Marković obrazlažući odluku Vlade da ne da saglasnost za izmještanje Visoke medicinske škole iz Berana u Podgoricu.

Vlada je usvojila Informaciju o primjeni Uredbe o kriterijumima za određivanje manifestacija i festivala od posebnog značaja za kulturu Crne Gore.

Kako je u raspravi navedeno, zatečeni pravni status manifestacija i festivala ne doprinosi daljem razvoju kulture, a dosadašnja primjena Uredbe uslovila je potrebu za donošenjem novog dokumenta, kako bi se dodatno uredilo ovo važno pitanje kulturne politike.

„Postojeća pravna ograničenja finansijske podrške Ministarstva kulture nevladinim organizacijama jasno iniciraju potrebu da primarni nosilac produkcije festivala od javnog interesa moraju biti javne institucije, koje treba da razvijaju modele saradnje i sa civilnim sektorom, kao i sa nezavisnim inicijativama u kulturi, uvažavajući okolnosti da to predstavlja javni interes u polju kulture“, saopšteno je iz Vlade.

U skladu sa tim, konstatovano je da novom Uredbom, čije je donošenje predviđeno za kraj juna, treba definisati kriterijume koji neće dovoditi do privatizacije javnog interesa u kulturi i koji će jasno definisati uslove osnivanja manifestacija i festivala, transparentnost rada i validnu evaluaciju rezultata i finansijskog izvještavanja, koji već važe za sve javne institucije kulture u Crnoj Gori.

Vlada je usvojila i Predlog za preusmjeravanje sredstava sa potrošačke jedinice Ministarstva kulture na potrošačke jedinice Muzički centar Crne Gore i Pomorski muzej Crne Gore.

„Muzičkom centru je preusmjereno 60 hiljada -eur za nabavku dva koncertna klavira za potrebe institucija kulture u Pljevljima i Bijelom Polju i 20 hiljada EUR za međunarodna gostovanja Crnogorskog simfonijskog orkestra, dok će Pomorski muzej dobiti 30 hiljada EUR za potrebe održivog funkcionisanja Bokeljske mornarice“, saopšteno je iz Vlade.

U cilju unapređenja konkuretnosti, kao jednog od osnovnih stubova održivog ekonomskog razvoja i efikasnog praćenja sprovođenja strukturnih reformi, Vlada je usvojila Odluku o osnivanju Savjeta za konkurentnost, kojim će predsjedavati premijer Marković.

„Jedan od glavnih zadataka Savjeta je koordinacija aktivnosti organa državne uprave i drugih nadležnih organa i institucija na planu sprovođenja prioritetnih reformskih mjera definisanih strateškim razvojnim dokumentima, koje su u funkciji otklanjanja ključnih prepreka za veću konkurentnost i brži privredni rast Crne Gore“, kaže se u saopštenju.

Na današnjoj sjednici Vlada se upoznala sa Izvještajem o radu Komisije za praćenje postupanja nadležnih organa u istragama slučajeva prijetnji nasilja nad novinarima, ubistava novinara i napada na imovinu medija za period od 23. januara do 23. maja.

„Pored ostalog, Vlada je usvojila Četvrti, peti i šesti izvještaj Crne Gore o ostvarivanju Međunarodne konvencije o eliminaciji svih oblika rasne diskriminacije, kao i Izvještaj o realizaciji mjera iz Plana praćenja implementacije Zakona o izmjenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku, za period septembar 2016 – februar 2017. godine“, navedeno je u saopštenju.

Portal Analitika