U pratnerstvu crnogorskih i italijanskih institucija u ovoj oblasti, tokom ove godine se vrše geo-fizička istraživanja na Duklji, uz primjenu savrmene tehnologije. Na prezentaciji je prikazan video snimak virtuelne rekonstrukcije jednog dijela Duklje, koja je nastala kao rezultat ovih istraživanja.
Na događaju su govorili prof.mr Janko Ljumović, ministar kulture, Nj.E. Vinćenco Del Monako, ambasador Republike Italije u Crnoj Gori i prof. Paolo Maurielo, direktor Instituta za primijenjene tehnologije u oblasti kulturne baštine Republike Italije.
„Arheološki lokalitet Duklja jedan je od temelja kulturne baštine Crne Gore i uvjeren sam primarni kulturni reper Glavnog grada Podgorice. Vrijednosti koje posjeduje ovaj jedinstveni antički lokalitet, su polazište za izučavanje arheologije ne samo Crne Gore, već i šireg područja. Vodeći se prepoznatim značajem ovog kulturnog dobra, Ministarstvo kulture Crne Gore je 2010. godine, Duklju uvrstilo na Tentativnu listu Crne Gore, odnosno listu područja za koja se smatra da su od izuzetnog značaja i za koje se planira izrada nominacionih dosijea za upis na UNESCO Listu svjetske baštine,” rekao je ministar Ljumović.
On je istakao i uvjerenje “da je ovo samo početak sveobuhvatnije saradnje ka zajedničkom cilju – potpunom i održivom tretmanu ovog lokaliteta. ”
Ambasador Del Monako je naveo “da je projekat koji realizujemo na Duklji važan zbog najmanje četiri razloga: svjedoči o uspješnoj bilateralnoj saradnji koju ostvarujemo, čak i u ovom novom, specifičnom polju kulture; doprinosi osvjetljavanju ovog izuzetnog rimskog nalazišta u blizini Glavnog grada; daće doprinos pokretanju novog talasa naučnih istraživanja o korijenima Crne Gore i opvog regiona, i na kraju, očekujemo da će dati i značajan doprinos daljem razvoju kulturnog turizma, u Podgorici, ali i cijeloj Crnoj Gori”.
“Snimanje filma kojeg ćemo večeras pogledati nije kraj ovog zajedničkog putovanja u arheologiju i nauku. Nije njegov kraj, ni početna tačka, ali je svakako veoma važan korak,” zaključio je Ambasador.
“Crna Gora je zemlja nevjerovatne istorije, koja zaslužuje pažnju i brigu, kako bi saznanja o njoj bila dostupna budućim generacijama. Crna Gora, kao i mnoge oblasti u Italiji je zemlja koja se još uvijek proučava i otkriva,” rekao je prof. Maurielo. Kako je istakao “Institut za primijenjene tehnologije u oblasti kulturne baštine Republike Italije je institucija u kojoj se istorija i arheologija povezuju sa novim tehnološkim pristupima kulturnoj baštini. U ovom dobu, nove tehnologije mogu dati važan doprinos unapređenju znanja u ovoj oblasti.“
Priojekat je rezultat Memoranduma o razumijevanju i međusobnoj saradnji između Instituta za tehnologije kulturnog nasljeđa ITABC Nacionalnog istraživačkog savjeta Italije CNR, Univerziteta Crne Gore, Istorijskog instituta i Ministarstva kulture, potpisanog u aprilu 2016.