“U svim razvijenim društvima, studenti su korektor sistema, kritička svijest koja uvijek društvo gura naprijed. Kod nas su mladi marginalizovani u procesu donošenja odluka, pa predstavljaju dekor društva i statističke podatke. Moramo pametnije koristiti potencijale mladih ljudi, u cilju snažnijeg i dinamičnijeg društvenog razvoja, kao i sveobuhvatnih promjena koje su nam prijeko potrebne”, istakao je Pavićević.
On navodi da je desetinama hiljada nezaposlenih mladih ljudi “dosta namještenih oglasa za posao, koji traju samo po jedan dan, a koji se šteluju shodno partijskim i kumovskim vezama”.
“Na svakom koraku, stotine i hiljade ekonomista, pravnika, profesora književnosti i drugih visokoškolaca, ili bezuspješno traga za poslom u struci ili konobariše, u pokušaju sklapanja kraja sa krajem. Društvo koje ne vrednuje stepen obrazovanja i radnu biografiju, već podobnost i servilnost, nema čemu da se nada”, istakao je Pavićević.
On ocjenjuje da bi proces “depolitizacije obrazovnog sistema, značajno stimulisao kvalitetniji rad u obrazovnim institucijama, kao i vratio poljuljani značaj formalnog obrazovanja u Crnoj Gori”.
”Vrijeme je da svi zajedno, ujedinjeni, krenemo u borbu protiv ovakvog stanja u našoj prosvjeti. Da shvatimo koliko je stručan i zadovoljan nastavni kadar značajan za naš razvoj. Takve promjene nisu moguće direktno su uslovljene promjenom vlasti, kao preduslovom za ostvarivanje bilo kakvih suštinskih reformi”, istakao je Pavićević.