Sa jučerašnjeg skupa na ovu temu ocijenjeno je da na RTCG Bošnjaci imaju veoma malo programskog sadržaja, da ne postoji informisanje na bosanskom jeziku, te da je među kadrom u Javnom servisu mali broj pripadnika ove zajednice. Stoga je predsjednik Bošnjačkog vijeća Osman Nurković pozvao rukovodstvo RTCG da uradi analizu strukture zaposlenih i javno saopšti koliko je upošljenih iz reda bošnjačkog naroda.
- Očekujemo poražavajući podatak, ali konačno i prijedloge koje će mjere da preduzmu da to promijene. Neprihvatljiva je činjenica da Javni servis zapošljava oko 730 ljudi, a da cijeli sjever koji je trećina stanovništva Crne Gore pokriva nekoliko radnika, jedna kamera bez ijedne kancelarije, da ne govorimo o opremljenom studiju – kazao je Nurković u pismu koje je pročitano na okruglom stolu. On je zatražio da se na RTCG -u formiraju redakcije na bosanskom jeziku, obezbijedi kompletan kadar, ali i prime pripravnici iz reda manjina. Juče su predstavljeni i rezultati monitoringa o zastupljenošću Bošnjaka na Javnom servisu u prvom kvartalu koje je sprovela agencija Arhimed. Medijska analitičarka u toj agenciji Jelena Jovanović navela je da su u tom periodu Bošnjaci u emisijama na Prvom programu TVCG među kojima su Jutarnji program, Hronika Podgorice, Mostovi, Zapis, ART magazin bili zastupljeni svega 0,35 posto.
U analizu nijesu uključene informativne emisije
Posmatrali smo 220 emitovanja u devet emisiji. Bošnjaci su se pominjali u 24 objave, 82 minuta, što je oko sat i po odnosno 0,35 odsto - kazala je Jovanović, naglasivši da su Bošnjaci najviše pominjani u pozitivnom smislu u emisiji Mostovi. Sa druge strane, oko 50 odsto objava odnosilo se na političke aktuelnosti. Predsjednik odbora za medije Bošnjačkog vijeća Suljo Mustafić kazao je da ima pomaka kada su u pitanju sadržaji koji se pominju na Javnom servisu, ali da to nije dovoljno. (Opširnije u Pobjedi)