Marković je, na konferenciji za novinare u Briselu, nakon sastanka lidera zemalja članica Alijanse, rekao da je ovo veliki dan za Crnu Goru, uvertira u 5. jun, kad će u Vašingtonu biti predati instrumenti ratifikacije i formalizovano članstvo u NATO-u.
„Konačno, 7. juna, ovdje u sjedištu NATO-a u Briselu, na jarbolu će se zavijoriti zastava Crne Gore, kao 29. članice najmoćnijeg saveza današnjice“, kazao je on.
Premijer je saopštio da neće biti u Vašingtonu 5. juna, već da će tamo biti šef diplomatije Srđan Darmanović i ambasador Nebojša Kaluđerović, kao i generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg.
Kako je rekao, američka administracija priprema kvalitetan i ozbiljn ceremonijal predaje instrumenata. „To će biti ozbiljna ceremonija, primjerena trenutku i onom što je crnogorski rezultat i tada ćemo formalno i suštinski pripasti evroatlantskoj porodici i postati 29. članica NATO-a“.
Marković smatra da je ovo veliki dan za sve građane Crne Gore, „i one koji razumiju i podržavaju članstvo u Alijansi, ali i one koji se protive tome“.
„Benefite našeg članstva jednako će uživati svi građani, i oni koji su za, i oni koji su protiv, i to veoma brzo, kroz veći stepen vladavine prava i više šansi za ekonomski napredk i stvaranje boljih uslova za kvalitetniji životni standard svakog našeg građanina i svake naše porodice“, ocijenio je on.
Upitan misli li da će opozicija, makar ona koja je za NATO, nakon 5. juna da promijeni ili ublaži politiku bojkota parlamenta, premijer je rekao da ne misli da će promijeniti odnos kad je u pitanju bojkot parlamenta, ali da su ponašanje već promijenili.
„Vidite da nema više te agresije, snage, pritiska na Vladu i institucije kako bi se osujetio naš prijem u NATO. Bili smo izloženi svakoj vrsti agresije, političkoj, finansijskoj, obavještajnoj, sa ozbiljnim bezbjednosnim rizicima koji su bili osmišljeni kroz terorističku aktivnost koja je kreirana za 16. oktobar“, naveo je on.
Kako je dodao, danas te agresije nema, „ali opozicija zbog toga što je doživjela poraz na izborima 16. oktobra, želi da se vrati u politički život sa mnogo bolje političke platforme i dođe do pozicije koja je neprirodna, vanrednih parlamentarnih izbora ili, kako oni kažu, ponavljanja izbora“. „Pa, ne može biti ponavljanja izbora za šest mjeseci, jer su bili demokratski i slobodni,sa visokom izlaznošću, kao nikad do sada“.
„Koja bi to vlada sada pregovarala o izborima za šest mjeseci kad smo doveli do kraja proces NATO članstva, kad dinamiziramo evropsku integraciju i kad smo u obavezi da preduzimamo mjere na planu finansijske konsolidacije i održivosti budžeta“, naveo je on.
Marković je poručio da nemaju vremena da se igraju sa opozicijom oko izbora, posebno oko ponavljanja.
„Oni moraju da se vrate u parlament, da se kroz parlament i institucije izbore i za to svoje opredjeljenje. Na ovakav način neće imati priliku da dođu do te šanse“, poručio je Marković.
Crna Gora je, prema njegovim riječima, na današnjem sastanku zauzela pravo mjesto za stolom, između Holandije i Luksemburga, i pozdravljena je kao buduća saveznica.
„Ovo je, rekao bih, i istorijski trenutak za NATO, koji uskoro ne dobija samo novu članicu, nego i novi dom, velelepno zdanje u kom će biti smještena i naša degelacija“, dodao je Marković.
Prema njegovih riječima, potvrđena je posvećenost članica jačanju saveza putem adekvatnog izdvajanja od dva odsto bruto domaćeg proizvoda za nacionalne budžete odbrane do 2024. godine. „Alijansa je demonstrirala i odlučnost da se aktivnije uključi u borbu protiv Islamske države i nastavi saradnju sa Evropskom unijom (EU)“.
On je rekao da je istakao opredijeljenost Crne Gore da aktivno doprinosi politikama Alijanse.
„Od članstva nas dijeli desetak dana, čemu se radujemo i sa nestrpljenjem čekamo da ovjekovječimo još jedan istorijski trenutak za našu državu, gotovo sto godina nakon nestanka sa političke mape Evrope i deset godina nakon obnavljanja nezavisnosti, Crna Gora se zasluženo vratila na najveću svjetsku političku scenu“.
Marković je ocijenio da je jasno da to znači novu, bolju međunarodnu poziciju Crne Gore.
„Vjerujem da je ovo važan dan i za naše susjede. Uvjeren sam da će Crna Gora, kao članica NATO-a dodatno doprinijeti stabilnosti Zapadnog Balkana“, poručio je on.
Crna Gora će, kako je rekao, biti promoter ideja Alijanse u regionu i jasan primjer da su njena vrata otvorena.
Upitan kako će se članstvo u NATO-u reflektovati na unutrašnje prilike u Crnoj Gori, Marković je odgovorio „sasvim pozitivno“. „Crna Gora je pokazala da je sposobna da donosi strateške odluke koje se tiču vizije i budućnosti, nikada nijesmo slijedili negativna raspoloženja ili osjećaj laičke javnosti šta je to za Crnu Goru najbolje“.
On je kazao da smo takve primjere imali u slučaju priznavanja Kosova, kao i kad se Crna Gora opredjeljivala oko slanja trupa u Avganistan.
„Vjerujem da će građani veoma brzo razumjeti kolike prednosti ova nova pozicija Crne Gore u Alijansi donosi Crnoj Gori i svakom pojedincu“, rekao je Marković.
On je naveo da su mogućnosti neograničene i da ih treba iskoristiti. „Vjerujem da ćemo uskoro svi u Crnoj Gori to razumjeti i prigrabiti tu mogućnost za sebe i državu“.
Marković je, odgovarajući na pitanja novinara, ocijenio da će članstvo u NATO-u ubrzati put ka EU.
Kako je rekao, država je osnažena, institucije ojačane, izgrađen kapacitet i vladavina prava podignuta na mnogo veći nivo.
On je dodao da je to rezultat koji podstiče i snaži poziciju Crne Gore u pregovaračkom procesu sa EU.
„Naš je cilj i želimo to da uradimo, da za pet godina završimo pregovore o članstvu i započnemo formalizaciju našeg članstva u EU. Mi smo spremni za to, da u ovoj godini otvorimo preostala poglavlja. Da li će biti spremna Evropska komisija vidjećemo, ali mi ćemo raditi sa mnogo više elana i posvećenosti nego do sada, jer želimo da i na tom polju postignemo rezultat od opšteg dobra za našu državu i region“, naveo je on. (mina)