Društvo

Utvrđene izmjene i dopune Krivičnog zakonika

Vlada je na današnjoj sjednici utvrdila izmjene i dopune Krivičnog zakonika Crne Gore, kojim je predviđeno uvođenje kazne dugotrajnog zatvora koja može trajati od trideset do četrdeset godina.
Utvrđene izmjene i dopune Krivičnog zakonika
Portal AnalitikaIzvor

Kako je saopšteno nakon sjednice Vlade kojom je predsjedavao potpredsjednik za ekonomsku politiku i finansijski sistem Milutin Simović, predložene izmjene su nastavak usaglašavanja domaćeg krivičnog zakonodavstva sa pravnom tekovinom Evropske unije (EU), konvencijama Savjeta Evrope i Ujedinjenih nacija, pravnim standardima Evropskog suda za ljudska prava i drugim međunarodnim dokumentima.

"Izmjenama je predviđeno da se, umjesto kazne zatvora od četrdeset godina, uvodi kazna dugotrajnog zatvora koja može trajati od trideset do četrdeset godina", kaže se u saopštenju.

Ta kazna se, dodaje se, može se propisati za najteža krivična djela, s tim da se ne može propisati kao jedina kazna za određeno krivično djelo.

U saopštenju se kaže da su utvrđene i izmjene i dopune Zakona o zaštiti kulturnih dobara, kojim je izvršeno usklađivanje sa novim Zakonom o upravnom postupku i definisana rješenja za prevazilaženje određenih problema uočenih u praksi. 

Kako se navodi, jedna od najznačajnijih novina je izmjena rokova za donošenje rješenja o utvrđivanju statusa kulturno dobro spomenicima kulture i za utvrđivanje granica zaštićene okoline.

"Predviđenim dopunama spomenici kulture, koji su stekli status po dosadašnjim propisima, stavljaju se pod pravnu zaštitu do donošenja rješenja o utvrđivanju statusa kulturno dobro, čime se štite od devastacije", objasnili su iz Vlade.

Kako su kazali, Vlada je na današnjoj sjednici zaokružila proces inoviranja pregovaračke strukture u oblasti vladavine prava izmjenom sastava radnih grupa za 23. i 24. poglavlje.

Iz Vlade su saopštili da, nakon izvršenih izmjena, radna grupa za 23. poglavlje Pravosuđe i temeljna prava ima 70 članova. 

"Sastav radne grupe je proširen i novim predstavnicima civilnog sektora, tako da su u sastav ušla četiri nova člana iz reda nevladinih organizacija (NVO), odnosno svi koji su prijavljeni na javni poziv, a na predlog i po osnovu rješenja Ministarstva evropskih poslova", kaže se u saopštenju.

Radna grupa je, kako se navodi, proširena i jednim predstavnikom akademske zajednice dekanom Pravnog fakulteta Univerziteta Crne Gore. 

"Time će ova radna grupa imati 11 predstavnika civilnog sektora, koji svojom stručnošću i profesionalnim kvalitetima mogu značajno doprinijeti daljem procesu pregovora o članstvu u EU u toj oblasti", rekli su iz Vlade.

Oni su dodali da je, njihovom odlukom, danas inovirana i radna grupa za 24. poglavlje Pravda, sloboda i bezbjednost, koja sada broji 41 člana, iako bez predstavnika NVO, i pored objavljenog javnog poziva za tu Radnu grupu i pređašnjeg kvalitetnog iskustva.

Vlada je, kako se navodi u saopštenju, tim izmjenama još jednom pokazala otvorenost i inkluzivnost u odnosu na sve učesniku u procesu pregovora s EU, nastavljajući politiku uključivanja civilnog društva u pregovaračku strukturu. 

"Vlada izražava žaljenje što nije bilo podjednakog interesovanja predstavnika NVO za članstvo u obje radne grupe, odnosno za 24. poglavlje, cijeneći da bi upravo u toj oblasti NVO sektor ponudio ekspertizu koja bi dodatno pomogla daljem procesu pregovora u oblasti pravde, slobode i bezbjednosti", kaže se u saopštenju.

Dodaje se da, nakon usvojenih izmjena, radnim grupama predstoji nastavak rada na sprovođenju akcionih planova za ta dva poglavlja, ispunjavanje zadatih privremenih mjerila i ostale aktivnosti u kontekstu rada Pododbora za pravdu, slobodu i bezbjednost.

Na današnjoj sjednici usvojen je i Izvještaj o realizaciji Programa izgradnje, održavanja, rekonstrukcije i modernizacije željezničke infrastrukture za 2016. godinu. 

"U Izvještaju je, pored ostalog, navedeno da je za tu namjenu u prošloj godini utrošeno ukupno 6,8 miliona EUR", saopšteno je iz Vlade.

Portal Analitika