Region

Mreža Antidot: Krađa istorijskog nasljeđa Srbije iz Muzeja Jugoslavije

Saradnici medijske mreže Antidot došli su do saznanja da će dvanaest eksponata ukradenih iz Muzeja istorije Jugoslavije biti izloženo aukcijskoj prodaji u Malagi 3. juna, saopšteno je iz te mreže.
Mreža Antidot: Krađa istorijskog nasljeđa Srbije iz Muzeja Jugoslavije
Portal AnalitikaIzvor

"Naime, radi se o 12 autografskih strana (lotova) sa potpisima poznatih svjetskih državnika i njihovim pisanim izjavama koje su tokom posjeta Beogradu 80-ih godina prošlog vijeka zapisali u Titovu Knjigu žalosti koja je za strane državnike bila otvorena u Kući cvijeća. Posvete državnika poput Norodoma Sihanuka, Indire Gandi, Mihaila Gorbačova, Nikolae Čaušeskua, Hafeza al Asada,Jasera Arafata, Ulofa Palmea, Džordža Buša i ostalih predstavljaju samo dio znatno veće kolekcije od 40 strana koje su isječene i ukradene iz Muzeja istorije Jugoslavije", kaže se u saopštenju.

U nastojanju da utvrde autentičnost ponuđenih autografskih primeraka redakcija Antidota je kontaktirala direktora akcionarske kuće International Autograph Auctions Europe S.L (IAAE) koja 3. Juna organizuje aukciju, a koji je potvrdio da su ponuđeni lotovi provjereno autentični.

U pisanom odgovoru redakciji Francisco Pinero je istakao da su autografski listovi dio veoma vrijedne kolekcije od 40 izjava napisanih u znak sjećanja na Josipa Broza Tita, koja se nalazi u vlasništvu jednog od najpoznatijih evropskih kolekcionara iz te oblasti, čije ime nije želio da obznani.

Govoreći o porijeklu kolekcije Pinero je napisao da je ona “prodata pre mnogo godina od strane osobe bliske Titu”. Problem, međutim, leži u tome što, prema važećim propisima, ne postoji niti je postojala legalna mogućnost da se stranice iz Knjige sjećanja, kao dio kulturno-istorijskog nasleđa Republike Srbije, otuđe od svog zakonitog vlasnika. Posebnu vrijednost Titovoj kolekciji daje i jedinstvena okolnost što je on uživao poštovanje svih lidera svijeta. Zbog ove specifičnosti i jedinstvenosti, pomenutih 40 listova mogu na tržištu da dostignu vrijednost od preko sto hiljada eura, poput slučaja pisma Džordža Vašingtona koje je u decembru 2009. godine prodato za fantastičnih 3,2 miliona dolara", konstatuje se u saopštenju.

U želji da nadležnim državnim organima ukaže na ilegalni pokušaj prodaje kulturih dobara u vlasništvu Republike Srbije, Antidot je o svom otkriću obavijestio srpsko Ministartstvo kulture i Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije.

"Do trenutka objavljivanja ovog teksta, međutim, iz tih institucija nismo dobili povratne informacije o tome da li su i koja aktivnosti preduzete na razrješenju slučaja krađe i aukcijske prodaje eksponata iz Muzeja istorije Jugoslavije", zaključuje se u saopštenju.

 

 

Portal Analitika