Savjetodavna grupa, kao glavno organizaciono tijelo Fonda, koga čine predstavnici centralnih banaka regiona, sastaje se jednom godišnje i ima zadatak da poveže lokalno tržište sa Fondom.
– EFSE fond, koji je osnovan 2005. godine, na inicijativu njemačke razvojne banke KfW sa sjedištem u Luksemburgu funkcioniše na principu javno-privatnog partnerstva prikupljajući sredstva donatora i investitora, koje potom preko poslovnih banaka i mikrofinansijskih institucija plasira klijentima u zemljama u tranziciji. EFSE fond nudi kredite za mala i srednja preduzeća, agro i stambene kredite, kao i tehničku pomoć – ističu iz Centralne banke.
Na ovogodišnjem sastanku, kako dodaju iz CBCG, bilo je riječi o planovima Fonda za naredni period, čija će realizacija, kroz održivo finansiranje, doprinijeti jačanju ekonomskog razvoja i prosperiteta u regionu.
Žugić je, kako navode, naglasio da je neophodno da Fond prilikom opredjeljivanja podrške promoviše princip demonopolizacije.
– Pružanje podrške individualnim klijentima, posebno u sektoru mikro-kreditnih institucija, koga karakteriše visok nivo kamatnih stopa, ne doprinosi liječenju ovih ranjivosti, već ih samo produbljuje – istakao je guverner Žugić i zahvalio se menadžmentu Fonda na kontinuiranoj podršci Crnoj Gori.
Od osnivanja 2005. godine EFSE fond je u Crnu Goru uložio 190,6 miliona eura, najviše u oblasti industrije i usluga, kao i u trgovinu i poljoprivredu.