Crna hronika

Vujisić se pravdao da je dolare pozajmio za gradnju kuće

Direktoru Pokreta za promjene Dejanu Vujisiću, tehničkom sekretaru PZP-a Željku Šćepanoviću, preduzetniku iz Bosne i Hercegovine Momiru Nikoliću i lokalnom dileru deviza Gordanu Konataru juče je nakon saslušanja kod tužioca određeno zadržavanje do 72 sata zbog sumnje da su počinili krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i pranje novca.
Vujisić se pravdao da je dolare pozajmio za gradnju kuće
Portal AnalitikaIzvor

Saslušanja osumnjičenih počela su u osam sati ujutro, a završena su oko 14 časova.

Iskazi osumnjičenih

Prema navodima iz krivične prijave, Tužilaštvo Nikolića sumnjiči da je sa NN osobom bio na čelu kriminalne organizacije koja je prala novac.

Advokat Dražen Medojević, koji zastupa Nikolića, Vujisića i Šćepanovića, kazao je za Pobjedu da su njegovi branjenici negirali krivicu.

– Van pameti je i apsolutno nerazumno da je to njima stavljeno na teret. Svi dokazi u predmetu ukazuju na legalnu građansko-pravnu radnju koju je tužilac iskonstruisao za potrebe političkog obračuna. Nikolić je svoj novac, koji je legalno zarađen, pozajmio Vujisiću u privatne svrhe. Taj novac je na kraju završio kod Šćepanovića i sva je suština u tome. Novac je totalno legalan i ne potiče iz kriminalnih radnji i za njega Nikolić ima pokriće. On je htio da pomogne Vujisiću oko pravljenja kuće, jer su imali zajedničkog prijatelja – objasnio je Medojević.

Prema saznanjima Pobjede, Vujisić je potvrdio da je Šćepanoviću dao 30.000 dolara da ih razmijeni u eure kako bi „kupio građevinski materijal za kuću“.

Sa druge strane, osumnjičeni Konatar juče se pred specijalnom tužiteljkom Lidijom Vukčević branio ćutanjem. To je za Pobjedu potvrdio njegov branilac, advokat Miladin Adžić.

Šćepanović i Konatar u žižu javnosti dospjeli su prošle godine u oktobru kada je kod njih pronađen novac sumnjivog porijekla. Kod Šćepanovića je tada pronađeno 30.000 dolara, a kod Konatara 18.000. Kasnije je utvrđeno da je Šćepanović u najmanje tri navrata razmijenio 100.000 dolara u eure.

Iako osumnjičeni Šćepanović sada negira navode iz prijave, u prvom saslušanju nakon hapšenja u oktobru pred istražiteljima otkrio je da je dolare mijenjao u eure u interesu PZP-a da bi se isplatili terenski aktivisti angažovani tokom izborne kampanje i izbornog dana. Novac je, kako kaže, dobio od direktora Vujisića. To je bio signal istražiteljima da krenu u detaljne provjere jer su posumnjali da se radi o pranju novca, a istragom je otkriveno da je u sefu jedne banke u Podgorici čuvan novac za tu namjenu.

Nakon njihovog hapšenja, kontrolom finansija u izbornoj kampanji, istražitelji su nadzorom došli do ostalih osumnjičenih.

Transakcije

Na osnovu do sada prikupljenih dokaza u narednim danima istrage biće poznato ko je sa Nikolićem bio na čelu kriminalne organizacije koja je u interesu Pokreta za promjene, prema sumnjama istražitelja, prala novac. Saslušanjem osumnjičenih i iskazima svjedoka trebalo bi da se razotkrije šema malverzacija kojima je pokušano prikrivanje porijekla novca koji je korišćen za finansiranje ove partije. Izvor Pobjede kaže da će se dokazati i ko je bio „mozak“ čitave ove operacije, odnosno ko je osmislio i organizovao cijelu akciju.

Pobjeda

foto: portal rtcg

Portal Analitika