Tužilaštvo za organziovani kriminal uložilo je žalbu jer je sudsko vijeće izdvojilo iskaze Lazarevića i Radovana Štrbca koji su nastali predočavanjem prisluškivanih razgovora, a koji su već pravosnažnom odlukom izdvojeni iz predmeta kao nezakoniti.
Nakon odluke Apelacionog suda o žalbi, predmet bi trebalo da ode u Vrhovni kasacioni sud (VKS) radi odluke o zahtjevu za zaštitu zakonitosti koji mu je sredinom aprila podnijelo Republičko javno tužilaštvo (RJT).
RJT traži od VKS da izdvojene presluškivane razgovore vrati u spise tog predmeta. Sudsko vijeće Specijalnog suda u Beogradu izdvojilo je naredbe istražnog sudije za snimanje telefonskih razgovora optuženih Rodoljuba Radulovića i Radovana Štrpca u postupcima koji su se protiv njih vodili, a potom i iskaze Lazarevića i Štrbca sa saslušanja iz istrage.
Specijalni sud smatra da ti iskazi nijesu zakoniti jer su im prilikom saslušanja bili predočeni nezakoniti prisluškivani razgovori.
Tužilaštvo sada zahtijeva da najviši sud - VKS utvrdi povredu zakona i izdovjene dokaze vrati u predmet, kako bi se i na njima mogla zasnovati sudska presuda.
Zahtjev za zaštitu zakonitosti podnijet je na inicijativu tužilaštva za organizovani kriminal koje zastupa optužnicu.
Pored Lazarevića u ovom postupku su optuženi i advokat iz Novog Sada Radovan Štrbac, policajac Boris Gara, kao i Rodoljub Radulović zvani Miša Banana u bjekstvu i njemu se sudi u odsustvu.
Štrbac i Lazarević su odbili da iznesu svoje odbrane na početku suđenja jer su tvrdili da dokazi koje tužilaštvo predstavlja nijesu zakoniti, dok je odbranu iznio samo Gara.
Lazarević i ostali se terete da su tokom 2008. i 2009. prenosili povjerljive policijske informacije Šariću prije pokretanja zvanične istrage za šverc kokaina u oktobru 2009. godine.
U optužnom prijedlogu se navodi da je Gara prenosio ključne podatke Lazareviću o praćenju Šarićeve grupe, nakon čega je Lazarević te informacije prosljeđivao Štrpcu i Raduloviću, a oni Šariću.
To postupanje je, kako smatra tužilaštvo za organizovani kriminal, ugrozilo istragu policije jer su pripadnici Šarićeve grupe promijenili dotadašnji način komunikacije.
Šariću je u toku ponovljeno suđenje povodom optužbi za krijumčarenje kokaina, kao i suđenje za pranje novca i falsifikovanje dokumenata.
Novosti.rs