Da bi zainteresovani kandidat mogao da pohađa obuku, na početnom testiranju treba da ispuni određene norme, a to su: ronjenje na dah – 20 metara i više, plivanje na 50 metara za 50 sekundi i plivanje na 300 metara za 6 minuta i 20 sekundi. Kandidat mora da ima najmanje 18 godina, kao i da posjeduje potvrdu o psiho-fizičkoj i zdravstvenoj sposobnosti (ljekarsko uvjerenje).
Sedmodnevna obuka se sastoji od 100 časova nastave (praktične, teoretske i prve pomoći). Kako je Crveni krst Crne Gore član Međunarodne federacije za spašavanje na vodi (ILS-e), tako je program obuke usklađen sa evropskim i svjetskim standardima.
Prvu obuku je uspješno prošlo 28 novih spasilaca, a 271 postojeći spasilac je ovjerio svoju licencu od početka godine, na organizovanim provjerama. Na taj način je, za sada, 299 spasilaca spremno za prestojeću turističku sezonu. Taj broj će se povećati, jer će biti održane još tri obuke za nove spasioce (20-26. maj, 2-8. jun i 9-15. jun 2017. godine) i četiri ovjere licenci za postojeće spasioce na vodi (21. maj, 22. maj, 3. jun i 10. jun 2017. godine).
"Ove godine je povećan broj izgrađenih i uređenih kupališta na vodi, pa se procjenjuje da će tokom sezone biti potrebno angažovati preko 500 spasilaca. S tim u vezi, pozivamo sve zainteresovane da se prijave za sljedeću obuku i apelujemo na zakupce plaža da na vrijeme obezbijede dovoljan broj spasilaca na vodi, kako bi posjetiocima stvorili uslove za bezbjedan boravak na plaži", zaključuje se u saopštenju.