POBJEDA: Kako vidite odnose Crne Gore i Slovenije u domenu odbrane?
KATIČ: Već od obnove nezavisnosti Crne Gore između naših država uspostavljena je dobra i uspješna bilateralna saradnja u odbrambenoj i vojnoj oblasti. Naši odnosi su prijateljski i iskreni. Pored redovnih susreta na visokom nivou, u proteklim godinama dali smo naglasak prije svega praktičnoj i stručnoj saradnji. Većina aktivnosti usmjerena je na prenos znanja i iskustava koje je Slovenija stekla u deceniji punopravnog članstva u NATO-u. Mnoge su djelatnosti omogućile prenos savremenih iskustva i usklađivanje standarda u sektoru odbrane, šta se pokazalo kao višeslojna korist u procesu integracije Crne Gore u savezništvo. Obje države razvile su široku, plodnu i uspješnu međusobnu odbrambenu i vojnu saradnju, koja bazira na godišnjim programima bilateralne saradnje. U posljednjem periodu saradnici oba ministarstva i vojske aktivnosti su fokusirali na konkretna i aktuelna područja. Svakog dana otvaraju se novi izazovi i potrebe, koje rješavamo i izvan usvojenog programa ili isti po potrebi dopunjavamo. Prednost, dakle, dajemo kvalitetu, a u izvođenju u najvećoj mogućoj mjeri fleksibilnosti. Kao i do sada, Crna Gora može za vrijeme njenog punopravnog članstva, barem na početku, računati na konkretnu podršku Slovenije.
POBJEDA: Proces ratifikacije crnogorskog Protokola je završen. Da li ćemo na predstojećem majskom samitu Alijanse biti punopravna članica?
KATIČ: Kao što vam je poznato, Slovenija je zajedno sa Islandom bila među prvim zemljama koja je ratifikovala Protokol pristupanja Crne Gore Alijansi. Nedavno zaključen proces ratifikacije u SAD velik je korak ka punopravnom članstvu Crne Gore do zasijedanja na samitu lidera 25. maja u Briselu. Pošto ratifikacioni proces još nije završen u Holandiji, teško je precizirati može li se datum punopravnog članstva Crne Gore poklopiti sa zasijedanjem. Izgleda da će se to ostvariti sedmicu ili dvije nakon toga. Ja sam potpuno uvjerena da to neće smetati našim šefovima država i vladama da pozdrave novu, 29. članicu i na zasijedanju samita lidera. Iako možda nećemo biti u mogućnosti svečano podići crnogorske zastave i čuti vašu prelijepu himnu, moramo priznati da je proces ratifikacije Pristupnog protokola u svim članicama bio uspješan i prije svega veoma brz.
POBJEDA: Sa bezbjednosnog aspekta, kako komentarišete pokušaj teorističkog napada u Crnoj Gori tokom izbora od strane ruskih nacionalista, koji su bili potpomognuti političarima iz opozicije?
KATIČ: Kada smo u Sloveniji saznali za nemile događaje u Crnoj Gori na dan izbora 16. oktobra prošle godine, postali smo zabrinuti. Bili smo zadovoljni što se ništa ozbiljnije nije dogodilo. Ja sam po osnovnoj profesiji pravnica, pa zato i kao političarka imam probleme komentarisati nešto što je trenutno u rukama pravosudskog sistema. U takvom slučaju radi se o navodnim optužbama, koje će razmotriti i o njima odlučiti sud. Želimo brz epilog ove priče, pošto efikasno djelovanje svih grana vlasti potvrđuje Crnu Goru i kao pravnu državu.
POBJEDA: Taj događaj nam pokazuje da se Rusija umiješala u unutrašnja pitanja Crne Gore sa namjerom da zaustavi naš ulazak u NATO? Da li će ovakve akcije Rusije prestati nakon ulaska u Alijansu?
KATIČ: Stabilna Crna Gora pozitivno utiče na region, pogotovo kad zemlja ima jasno opredijeljen pravac svog razvoja. Kao punopravna članica NATO-a sigurno će utvrditi svoj suverenitet, svoju državnost i sopstvenu stabilnost, pa i međunarodnu reputaciju i poštovanje.
opširnije u Pobjedi