Na navedenom potezu, prema operativnim podacima, bilo je tridesetak aktivnih dinamitaša, navodi Marić.
– Dodaju li se tome učinci kriminalnih ekipa koje pune kante eksploziva spuštaju na seke ili potopljene brodove tokom cijele godine, onda su srazmjere devastacije našeg dijela Jadrana dramatične – upozorava on. Kaže da ni tada, kao ni danas, nije postojala posebna jedinica ili ekipa policije koja se bavila suzbijanjem krivolova, već je to bio angažman u okviru redovnih zadataka plovne jedinice policije, samo što je on lično, kao zaljubljenik u more i ribolov, vanredne napore ulagao da istraje na borbi sa krivolovcima.
Zatvor izuzetak – Napori su rezultirali time da smo u 2003. godini zaplijenili 155 kilograma dinamita. To se događalo tako što bismo nakon dojave pošli na lice mjesta, onda izašli na stijene i prevrnuli svaki kamen kako bi otkrili „štekove“ sa eksplozivom koji dinamitaši drže nedaleko od pozicije koje minaju, da im bude pri ruci – kaže Marić.
Prema njegovim riječima, događalo se da za tri godine zaplijene i 250 kilograma dinamita. Podnosili su prijave, kaže, ali su one, nažalost, samo u rijetkim slučajevima rezultirale pravom kaznom za počinioce.
– Samo jedan iz Lastve je zavr- šio u zatvoru, u mnogo slučajeva su sudije preinačile kazne u uslovne. Nedosljedna kaznena politika je išla naruku i kuražila kriminalce da se bave time čime su se bavili, ali ja nijesam odustajao već sam duž cijelog Primorja bio angažovan u tom periodu – kaže Marić.
Opširnije u Pobjedi