Svijet

Francuska: Ubjedljiva pobjeda "establišmenta" i novi poraz desnice

Francuska je dobila najmlađeg predsjednika u istoriji – Emanuel Makron (39), bivši ministar ekonomije deklarisan kao "centrista" postaće prvi čovjek republike.
Francuska: Ubjedljiva pobjeda "establišmenta" i novi poraz desnice
Portal AnalitikaIzvor

Bez stranačke infrastrukture, ali sa jasnom podrškom tradicionalnih partija, socijalista i republikanaca, Makron je porazio kandidatkinju Nacionalnog fronta Marin Le Pen.

Zvaničnih rezultata još nema, ali su mediji prenijeli gotovo odmah po zatvaranju birališta da je Makron osvojio više od 65 odsto podrške.

On je osnovao pokret "U pokretu" prije 13 mjeseci, kada je i podnio ostavku na funkciju ministra u vladi Manuela Valsa i najavio predsjedničke ambicije.

Biračima je obećao borbu protiv "dioba u društvu", uz promovisanje "nade i ujedinjenja", iako je veliki dio onih koji su mu dali povjerenje to učinio vjerujući u princip "manjeg zla".

Kao "najveće zlo" okarakterisana je Marin Le Pen, šefica Nacionalnog fronta, ekstremno desničarske i antievropske partije, koja je dobila nešto manje od 35 odsto glasova, što je najveći uspjeh te stranke na predsjedničkim izborima od 2002. godine.

Sjenku na Makronovu pobjedu, pored činjenice da su za njega mnogi glasali samo da bi spriječili "kataklizmu" koju bi mogla da izazove desničarska kandidatkinja, je i to što je ukupna izlaznost oko 74 odsto, što je najmanje u prethodnih skoro 50 godina.

Novi predsjednik neće imati mnogo vremena za slavlje, jer već 11. i 18. juna Francuzi ponovo izlaze na birališta, ovoga puta birajući 577 članova Nacionalne skupštine, navodi AFP.

Ishod parlamentarnih izbora odlučiće o tome da li novi predsjednik može da ostvari većinu koja će biti kadra da izdejstvuje usvajanje reformskog programa, ili će, pak, često nailaziti na prepreke u parlamentu.

Po zakonu, predsjednik francuske države ima pravo na maksimalno dva petogodišnja mandata, podsjeća AFP. Francuski predsjednik, pored ostalog, ima ovlašćenje da raspušta Nacionalnu skupštinu i da imenuje premijera.

Uz to, on upravlja spoljnom i odbrambenom politikom i može da raspiše referendum bez odobrenja parlamenta. Šef francuske države može i da predlaže zakone i da, sa premijerom, izdejstvuje usvajanje zakona u parlamentu, ukoliko mu se ne izglasa nepovjerenje.

Kao vrhovni komandant oružanih snaga, predsjednik može da pokrene vojnu intervenciju bez prethodne konsultacije s parlamentom, a takođe ima ovlašćenje da naloži upotrebu nuklearnog oružja.

Predsjednik Francuske uživa imunitet od krivičnog gonjenja dok je na dužnosti i ima pravo da amnestira osuđene zločince.

Izvor: b92.net

Foto: Reuters

Portal Analitika