Društvo

SSCG: Položaj zaposlenih težak

Položaj zaposlenih u Crnoj Gori veoma je težak, ali bi njegovom poboljšanju značajno doprinijelo kreiranje odgovarajućih mjera ekonomske politike usmjerenih na rast proizvodnje, otvaranje novih radnih mjesta i maksimalno korišćenje raspoloživih potencijala, smatraju u Savezu sindikata (SSCG).
SSCG: Položaj zaposlenih težak
Portal AnalitikaIzvor

Iz SSCG su kazali da je najznačajniji problem s kojim se suočavaju zaposleni u Crnoj Gori visina zarade, od koje zavise svi segmenti života.

„Zarade se vrlo često isplaćuju neredovno ili u minimalnom iznosu. Najteža je situacija, kako u pogledu visine zarada, tako i u pogledu uslova rada, kod zaposlenih u trgovini, ugostiteljstvu i građevinarstvu“, rekli su agenciji Mina-business predstavnici SSCG.

Oni su dodali da neredovnost isplate zarada, kao i neuplaćivanje poreza i doprinosa predstavljaju poseban problem, između ostalog i prilikom ostvarivanja prava na penziju.

„Ne možemo, a da ne spomenemo prekovremeni rad, koji je gotovo postao pravilo u trgovini i ugostiteljstvu, a koji se zaposlenom, uglavnom, ne plaća. Česta pojava je i uskraćivanje sedmičnog i godišnjeg odmora, koji su zaposlenom neophodni za obnavljanje psiho-fizičke sposobnosti za rad“, naveli su iz SSCG.

Oni su podsjetili i na činjenicu da zaposleni često rade u dane državnih i vjerskih praznika i kazali da je za rješavanje tih i drugih problema, socijalni dijalog na svim nivoima, jedino i pravo rješenje.

U SSCG smatraju da se socijalni dijalog mora voditi u svakom slučaju i da je to mnogo bolja opcija od štrajka za poboljšanje položaja zaposlenih.

„Štrajk predstavlja zakonom dozvoljeno sredstvo, kada zaposleni i poslodavac ne mogu da se dogovore oko bitnih pitanja za položaj zaposlenih. Kada zaposleni nemaju namjeru da štrajkom postižu neke skrivene ciljeve i kada se vodi u skladu sa Zakonom o štrajku, može da doprinese da obje strane bolje sagledaju razloge neslaganja i zahtjeve koje zaposleni traže“, rekli su iz SSCG.

Oni su dodali da se i poslije štrajka mora „sjesti za sto“ i pregovarati.

SSCG će, u cilju poboljšanja položaja zaposlenih, kroz socijalni dijalog aktivno učestvovati u izradi Zakona o radu i očuvanju Opšteg kolektivnog ugovora, kao krune pregovora socijalnih partnera.

„Zalagaćemo se za očuvanje radnih mjesta, za bolje uslove rada i povećanje zarada zaposlenih, te za stvaranje uslova za otvaranje novih radnih mjesta. Kao i do sada, zalagaćemo se da siva ekonomija ne bude naša stvarnost, već da se rad i isplata zarada obavljaju u regularnim, zakonskim okvirima“, poručili su iz SSCG.

Izvor: Mina business

Portal Analitika