Navodi se da je trenutno kod dva operisana pacijenta pozitivan nalaz na Cl. Difficile i svi su stabilnog zdravtsvenog stanja.
Pojedini mediji su objavili da su u Centru za kardiohirurgiju KC odgođene planirane operacije zbog infekcije bakterijom i da trenutno rade samo hitne slučajeve.
"Trenutno je u Centru za kardiohirugiju hospitalizovano 17 pacijenata od kojih četvoro u Jedinici intenzivnog liječenja i 13 na Odjeljenju. Pacijenti koji se nalaze na liječenju u Jedinici intezivnog liječenja Centra, nemaju pomenutu infekciju. Od ostali 13 pacijenata na Odjeljenju se nalazi njih 7 u preoperativnoj pripremi i 6 operisanih", dodaje se u saopštenju.
IZ Kliničkog centra objašnjvaju da toksini koje proizvode sojevi Clostridium difficile u probavnom traktu uzrokuju pseudomembranozni kolitis, obično nakon primjene antibiotika.
"Simptomi su tečne stolie (diareje), ponekad s primjesama krvi, koji rijetko napreduje do sepse i akutnog abdomena. Rizične su osobe starije životne dobi, teški hronični bolesnici, te bolesnici koji su na dužem bolničkom liječenu I dužoj antibiotskoj terapiji", navode u saopštenju.
Objašnjavaju i da pacaijent može da bude kliconoša, što znači nosioc pomenute bakterije u svom digestivnom traktu ali da ona u datom trenutku ne luči toksin i ne izaziva infekciju.
"Međutim, nakon upotrebe antibiotika dolazi do aktivacije pomenute bakterije koja tada počinje da luči toksin i samim tim izaziva infekciju. Napominjemo, da prisustvo same bakterije ne znači postojanje infekcije, već tek onda, kako smo gore već naveli, kada počne da luči toksin.Bolničke infekcije, među kojima je i gore navedena, u razvijenim zemljama se kreću do 10%, a u zemljama u razvoju 30-40% pa i više", dodaju iz Kliničkog centra.