Zajedno do dodatnog kvaliteta srednjeg stručnog obrazovanja - pruka je memoranduma potpisanog danas u Podgorici između Ministarstva prosvjete i Privredne komore.
Institucije i privreda sarađivaće na polju praktičnog obrazovanja, a Ministarstvo prosvjete obezbijediće ove školske godine 80 stipendija svršenim osnovcima koji se odluče za određena deficitarna zanimanja, poručeno je danas nakon potpisivanja Protokola o saradnji Ministarstva i Privredne komore Crne Gore.
U Protokolu se, između ostalog, navodi da će potpisnici zajedno raditi na stvaranju uslova za kvalitetno praktično obrazovanje koje će se u što većem obimu realizovati kod poslodavca, na radnom mjestu. Učenici će tako razvijati vještine i kompetencije relevantne za tržište rada, što će doprinijeti izgradnji kvalitetnijeg i efikasnijeg srednjeg stručnog obrazovanja.
Memorandum bi trebao da doprinese unaprjeđenju uslova i kvaliteta obrazovnog sistema. Kako su se sagovornici usaglasili unaprjeđenjem sistema i aktivnim radom poslaće poruku svim đacima - da sjutra kada završe školovanje imaju šansu da se zaposle na tržištu.
''Kako će oni da vide tu poruku to je na nama koji ćemo pokušati da kroz prije svega stalnu promociju i propagandu tih vrijednosti mi kao privreda sa jedne strane i obrazovne ustanove sa druge. Zajedničkim normama moramo ukazati koji su to programi obrazovni, koji su to škole obrazovne šta oni mogu da učine i kako da školuju kadrove za koju privredu, industriju usluge itd. Mi imamo priličan broj obrazovnih ustanova u Crnoj Gori na nivou opšteg i stručnog obrazovanja i naravno svi privredni resursi nijesu isti na cjelokupnom prostoru Crne Gore tako da su ti obrazovni programi u tim školama prilagođeni potrebama privrede koja ima komparativne prednosti na tim područjima u tim opštinama. Svakako je bilo do sada pokušaja da se podstiču ti učenici da oni završavaju te obrazovne programe koji su vezani za privredu koja gravitira u tom području pa smo ovjde zajedno sa Ministarstvom prosvjete imali jedan program stipendiranja tih učenika koji je djelimično dao rezultate ali ne u mjeri u kojoj smo mi očekivali'', kazao je Mijušković.
On je dodao da taj neuspjeh ih neće zaustaviti da ponove sličan projekat dodavši da bi u novom projektu trebala pomoć da pruži i Vlada.
''To ne znači da nećemo ponoviti tu stvar i sa druge strane moramo razmisliti o tome da Vlada određene podsticaje daje kompanijama koje zapošljavaju odnosno podstiču školovanje kadrova za njihove potrebe i sjutra naravno da ih zaposle'', kazao je Mijušković. Izmjene i dopune ovih zakona treba da definišu i jedan vid dualnog obrazovanja u smislu da se dio obrazovnih aktivnosti odvija u preduzećima ili u privredi, ali bi svakako morali ti zakoni da definišu i licenciranje preduzeća koja imaju potencijala za tako nešto i pojedinaca koji mogu da se uključe u obrazovanje tih kadrova. Nakon završetka školovanja ti kadrovi bi trebali biti već gotovi kadrovi za potrebe privrede'', zaključio je Mijušković.
Ministar prosvjete, Damir Šehović, kazao je da započinjanjem javne rasprave povodom izmjena osam zakona iz oblasti obrazovanja otpočelo sveobuhvatnu reformu crnogorskog obrazovnog sistema.
''I to sa ciljem da stvori efikasniji i kvalitetniji kao i dosptuniji obrazovni sistem kako bi se školovali oni koji znaju a ne oni koji imaju. Važan segment te reforme je reforma stručnog obrazovanja Cijenimo da obrazovni sistem mora biti više u funkciji ekonomskog i društvenog razvoja naše države a takvog obrazovnog sistema ne može biti bez kvalitetnog stručnog obrazovanja. Upravo zato nas narednih dana očekuje konkurs za stipendiranje 80 deficitarnih kvalifikacija u Crnoj Gori. Tako na jedan sibmoličan način pokušavamo da promovišemo važnost stručnog obrazovanja i da podstaknemo na konkretan način učenike koji su voljni da upišu te srednje i stručne škole koje će rezultirati produkcijom kadra koji će biti sposoban za tržište rada'', kazao je Šehović.
Kako je dodao, obrazovni sistem koji će biti više u funkciji ekonomskog i društvenog razvoja ne može biti bez kvalitetnije saradnje između poslodavaca i obrazovanja.
''Ne može biti bez promocije stručnog orbazovanja. Nemože biti bez podsticaja svim onim poslodavcima koji učestvuju u dualnom obrazovanju. Ne može biti bez praćenja učenika i njihove karijere a vezane za Srednje stručne škole koje pohađaju a sve to i još dosta toga definiše sporazum koji sam imao zadovoljstvo koji sam sa predsjednikom privredne komore upravo potpišem. Dozvolite mi da izrazim zahvalnost i poštovanje za spremnost privredne komore da zajedno sa nama unaprjeđuje obrazovni sistem kako bi smo stvorili kadar za tržište rada a ne za biro rada. U tom smislu nam je memorandum važan kao i komunikacija koju ćemo u narednom periodu imati sa privrednom komorom i računam da ćemo zajednim snagama dati dorpinos ka unaprjeđenju sistema posebno stručnog odnosno dualnog obrazovanja jer tu prostora za napredak svakako ima'', istakao je Šehović.
Šehović smatra da Ministarstvo prosvjete na najbolji način može pomoći osnovcima ako im obezbijedi uslove za kvalitetno školovanje.
''Mislim da smo izmjenama seta zakona koji se tiču osnovnog obrazovanja to uspjeli da uradimo. Po prvi put ćemo nakon dužeg vremena izvršiti reformu nastavnog plana na način što ćemo ih rasteretiti manje potrebnog sadržaja. Zatim, stvorićemo pretpostavke da kroz fond za kvalitet i talente vršimo promociju najboljih među osnovcima i na taj način ukažemo i pokažemo i drugima da krenu njihovim putem. Kada dođe vrijeme za odabri škole u koje će nastaviti svoje školovanje siguran sam da im tada može pomoći kampanja koju smo započeli a koja je vezana za promociju stručnog obrazovanja a to vršimo samo sa jednim ciljem a to je da roditeljima i učenicima pošaljemo jednu poruku - da upisujući Srednje stručne škole oni se školuju za tržište rada a ne za biro rada i upisujući te škole oni stvaraju bolje pretpostavke za bržu zapošljivost u odnosu na njihove kolege koji se opredijele za druge škole. To je zapravo poenta koju želimo promocijom srednjeg stručnog obrazovanja da istaknemo'', naveo je Šehović.
Kako je dodao, to je poenta i komunikacije između Minsitarstva prosvjete i Privredne komore.
''Potpuno je jasno da u Crnoj Gori imamo strukturnu neusklađenost, da u Crnoj Gori ne produkujemo dovoljno kadra koji je ptoreban tržištu rada i iz tog razloga smo pokrenuli u okviru reforme obrazovanje i reformu srednjeg stručnog obrazovanja gdje će država ovog puta stimulisati na konkretan način i učenike ali i poslodavce koji sa nama prihvate da učestvuju u obrazovanju naše djece u realnom radnom okruženju i siguran sam da nam u tom smislu i Privredna komora može pomoći'', zaključio je Šehović.