Društvo

Fondacija ''Sveti Petar Cetinjski'': Amfilohije odomaćeni politički pastir

Građane Crne Gore ne iznenađuje, još manje  začuđuje što je odomaćeni pastir Srpke pravoslavne crkve g. Risto Radović - monah Amfilohije -  ovih dana javno priznao,  ono što smo odavno znali: da je političar i da će se  politikom baviti – kako kaže -  sve dok oni koji vode Državu budu “izdajnici  Crne Gore” - poručuju iz Fondacije ''Sveti Petar Cetinjski''.
Fondacija ''Sveti Petar Cetinjski'': Amfilohije odomaćeni politički pastir
Portal AnalitikaIzvor

''Ne čekajući Božju pravdu, jer mu se čini da je ona daleko (a njemu se žuri), g. Amfilohije preuzima ulogu Svevišnjeg i poručuje “glavarima”  da ,, ne  izdaju  Svetog Petra Cetinjskog i da se ne prodaju za jeftine pare ‚‚ Nije, međutim,  precizirao da li to znači da mu ne bi  smetalo kad bi se “glavari” prodavali za skuplje ili za skupe pare! Ovim novim  “porukama” g. Radović indirektno priznaje da njegova vjersko-politička strategija, pa i praksa, nijesu više  u povoljnoj situaciji, ne samo zbog njegovih  vlastodržačkih  ambicija, nego i zbog sudbine  svake okupacije, pa i okupacije SPC, koja ne može zauvijek da traje. A znamo, zna to i g. Amfilohije Radović, da je okupaciji Cetinjskog manastira, vjekovne rezidencije poglavara Crnogorske crkve i Države,  kao i prisvajanju drugih crnogorskih hramova i pokretne i nepokretne imovine crnogorske Države – istekao rok, i da je to nesnosno stanje suprotno svim principima univerzalnih ljudskih prava, slobodarskoj tradiciji Crnogorskog naroda, ali i izvornoj hrišćanskoj etici'', navodi se u saopštenju.

Kako iz Fondacije ''Sveti Petar Cetinjski'' tvrde, Amfilohije zna da pravoslavni kanoni propisuju da u svakoj suverenoj državi postoji autokefalna Crkva. 

''U ovom slučaju Crnogorska crkva, koja jedina može biti domicilna, temeljna, pa i državotvorna, a sve druge crkve i vjerske organizacije mogu imati sva  propovijedna prava, ali ne i pravo da se bore protiv države u kojoj djeluju, još manje da prisvajaju, ili okupiraju tuđu imovinu, što je  učinila Srpska crkva nakon Prvog svjetskog rata u reokupiranoj Crnoj Gori.  Nesrećan je g. Amfilohije Radović što  Crna Gora nije ni 29. ni 39. region njegove Velike Srbije, nego Država koja gaji prijateljske odnose sa Republikom Srbijom, a sve to je protivno okupatorskim  navikama i Amfilohjevoj antihrišćanskoj  praksi. Svoju nervozu g Amfilohije  sve češće prikriva  javnim suprotstavljanjem  evroatlanskoj politici Crne Gore, a ustvari njemu najviše smetaju suverena Crna Gora i državotvorna Crnogorska crkva. On još ne shvata, ili neće  da shvati, da to što ima dozvolu da gradi višespratne hotele i druge turističke objekte ( ne zna se kako su dobijene ), a da istovremeno nastavlja devastiranje crnogorskih crkava i manastira, te da na crnogorskim  planinama postavlja kapelice nalik na  onu nekadašnju  Kapelu kralja Aleksandra sa Jezerskog vrha (Lovćena)'', stoji u saopštenju.

Oni smatraju da Amfilohije ne želi da shvati da ovo stanje neće, prema tvrdnjama Fondacije ''Sveti Petar Cetinjski'', dugo trajati. 

''I da mu neće pomoći  mitomanske procesije i  paganski hepeninzi koji nikad nijesu postojali u Crnoj Gori, kao ono  bacanje krsta u hladnu Moraču, za kojim plivaju mladići koji vjeruju da su time bliži Bogu,  ili bar njegovom  političkom izaslaniku g. Amfilohiju. Ostaje krupno pitanje: što je naćeralo g. Amfilohija da slijedi primjer  muftije Muamera Zukorlića, tj. da   konačno objavi  da je političar, iako još zvanično nije formirao partiju, te mu  crkveno odijelo i dalje služi kao kostim u naturalističkoj predstavi u kojoj već decenijama igra glavnu ulogu'', govori se u saopštenju. 

Oni smatraju da je je ''muka'' na Amfilohija što crnogorski građani godinama protestuju protiv agresivnosti i svetogrđa njegove Mitropolije, odnosno Crkve, protiv njegove kolekcije ružnh riječi, kletvi i proklinjanja, ali mnogo više protiv njegovog izmišljanja neistina o istoriji Crne Gore  i samostalnosti državotvorne Crnogorske crkve kroz vjekve.  

''Prije 12 godina svaku mjeru je prevršiloamfilohijevsko nasilje rušenjem tradicionalne zajedničke svjetkovine građana  muslimanske,  pravoslavne i rimokatoličke vjeroispovijesti iz Bara i okoline –  famoznom limenom crkvicom  koja je,  uz pomoć helikoptera  JA,  na vrh Rumije “slećela s neba” Mnogo puta smo saopštili da odgovornost  što to nasilje još traje snose i državne ustanove koje odlažu izvršenje sopstvene odluke  da se ta ilegalna limena crkvica mora ukloniti. Amfilohijevi “stavovi”, pa i njegova prokletsvta, največim dijelom   proizilaze iz njegove neizmjerne mržnje prema nezavisnoj Crnoj Gori, koju su kao suverenu priznale 182  države članice Ujedinjenih nacija ! Nesrećan je g. Amfilohije  što je zastava Crne Gore na jarbolu ispred zgrade OUN i što se crnogorska  himna pjeva na svim evropskim stadionima. Muka je  na njega i na njegovu turističko-okupacionu politiku i što Crna Gora ima svoj Crnogorski jezik, koji se izučava u zemlji i inostranstvu, nasuprot njegovim nepristojnim kvalifikativima  i pogrdama - da je to  “goveđi jezik”, iako se on tim jezikom sve više služi otkako je napustio ekavicu'', ističe se u saopštenju.

Kako dalje ističu ''političara'' Amfilohija Radovića, prema njihovim riječima, žalosti i činjenica da je Fondacija “Sveti Petar Cetinjski”  svojom  kapitalnom Monografijom o Svetom Vladimiru Dukljanskom, utemiljitelju prve Crnogorske  države, trajno obilježila 1.000 godišnjica Crnogorske državotvornosti i Desetogodišnjica obnove crnogorske državne nezavisnosti.  

''Muka mu je i što je Sveti Vladimircrnogorski svetac, a nije “prvi srpski svetitelj”’ sa nekanonskim imenom koga ga je  Srpska crkva  uvela u spisak tek 1861. godine - kao 402. srpskog svetitelja. Muka ga je što stručnjaci za ikonografiju ocijeniše odslikane zidove hrama u Baru skandaloznim, bez scenografije koju zahtijeva struka. Muka ga je i to velika muka, što Crna Gora postaje članica sjevernoatlanske alijanse i što će članstvo u NATO pobrkati sve planove ovog političara u mantiji. Već sad ga je muka  što ne može ništa protiv suverene i nezavisne Crne Gore i što neće moći da protežira srpsku svetosavsku crkvu na čijem je čelu. Očekujemo da se plehana crkvica sa Rumije dislocira i da se obnovi vjekovni običaj trokenfesionalnog iznošenja Krsta Svetog Vladimira na  Svetu planinu Rumiju;  da se usvoji Zakon o vjerskim slobodama u Crnoj Gori;  da se pravoslavni vjerski objekti, koji su  bili svojina Kraljevine Crne Gore, vrate u vlasništvo Države, da se zabrani defastacija crkvenih objekata i da se  Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi obezbijedi istorijski zaslužen,  pravedan status'', zaključuje se u saopštenju.

Portal Analitika