Da li je i koliko bilo porođaja maloljetnica u ovoj i prošloj godini, Pobjeda nije uspjela da dobije odgovor od Klinič- kog centra. Slučaj trinaestogodišnjakinje iz Srbije, koja je nedavno rodila zdravu djevojčicu, aktuelizovao je problem maloljetničkih trudnoća, ali prije svega rano stupanje maloljetnika u seksualne odnose, bez prethodno stečenog znanja o odgovornosti i zaštiti tokom njih, što često za rezultat ima neželjene posljedice, a jedna od njih svakako je trudnoća.
Važno je razgovarati
Sagovornici Pobjede saglasni su da su najmlađi u današnje vrijeme „bombardovani“ informacijama sa svih strana, često pogrešnim, zato smatraju da roditelji treba da prevladaju neprijatnost i sa djecom na vrijeme razgovaraju o seksualnosti.
Socijalna radnica Dijana Popović- Gavranović kaže da će generacijski jaz između djece i roditelja uvijek postojati, ali i nastojanje da se on prevaziđe kada se roditelji sjećaju da su i sami prošli neke greške u mladosti, pa žele da podrže svoju djecu.
– Bez toga roditelji uglavnom pričaju o trudnoći, zastrašujući djecu, ne uključuju ih u razgovor o partnerskim, seksualnim odnosima, zaštiti od trudnoće i seksualno prenosivih bolesti, a najmanje se priča o anatomiji i funkcionisanju tijela muškarca i žene –kazala je ona.
Seksualne aktivnosti, prema mišljenju Popović-Gavranović, djeca najčešće čuvaju u tajnosti, pa je to razlog što se maloljetničke trudnoće uglavnom kasno otkriju, a to, smatra ona, može ugroziti fizičko i psihičko zdravlje trudnice, razvoj ploda i život novorođenčeta.
– Ipak, kada se trudnoća desi, na roditeljima je da prihvate svoje dijete i njegov izbor, bez obzira na neslaganje. Treba da pokažu da brinu i da im je stalo do njega, da će ga zaštititi, odvesti na ljekarski pregled i donijeti najbolju odluku uvažavajući djetetovo mišljenje – ističe Popović-Gavranović.
Fizička nezrelost
A da li su trudnoće kod maloljetnica dosta problematičnije nego kod zrelih žena i može li rana trudnoća ostaviti zdravstvene posljedice na djevojku i ponovnu moguć- nost rađanja, ginekolog dr Nikola Stanišić kaže da su posljedice ipak mnogo veće na psihičko, nego na fizičko zdravlje.
– Ono što je karakteristično je to da se ove trudnoće, zbog fizičke nezrelosti tih djevojčica dovršavaju operativnim putem (carskim rezom) – kazao je dr Stanišić. On je mišljenja da se maloljetnice koje zatrudne danas ipak češće odlučuju na abortus nego na rađanje. U svojoj dugogodišnjoj praksi, kako kaže dr Stanišić, nije naišao na maloljetnu trudnicu koja je željela da prati trudnoću.
– Relativno dugo radim ovaj posao i ne mogu da kažem da sam se nešto previše susretao sa trudnoćama kod maloljetnica. U posljednjih desetak godina one su se javljale na vrijeme, ali su tražile prekid trudnoće. Prije ovog perioda, uglavnom su se javljale u poodmakloj trudnoći. Mislim da je tu zakazala kontrola roditelja, konkretno majke koja mora da isprati svako dobijanje ciklusa svoje ćerke. A, ako ciklus izostane, mora da se pođe do ginekologa da se vidi razlog izostanka – kazao je dr Stanišić.
I on je saglasan sa tim da bi djeca stvari vezane za seksualnost trebalo da saznaju od roditelja, ali kako dr Stanišić kaže, kad god da krenu u tu priču, zakasnili su.
– Internet nas je pretekao. Sjetio sam se događaja kada je moj mlađi sin imao četiri godine. Šetali smo šetalistem uz obalu kroz Herceg Novi. Na jednom štandu bila je uramljena slika sa prezervativima u raznim bojama i oblicima. On me pitao „šta je ovo“, ja sam mu odgovorio da ne znam i da treba da pitamo prodavca. Međutim, rekao je da nema potrebe i nepogrešivo mi je objasnio čemu prezervativ služi – naveo je dr Stanišić.
Trudnoću prekinulo 35 maloljetnica
Prema podacima Instituta za javno zdravlje, u 2015. u javnim i privatnim zdravstvenim ustanovama abortus je obavilo 35 djevojaka mlađih od 20 godina, a u 2014. njih 44. U privatnoj specijalnoj bolnici „Kodra“, koja jedina ispunjava uslove za obavljanje ginekološke zdravstvene djelatnosti u dijelu prekida trudnoće, prema riječima dr Stanišića koji je zaposlen u toj ustanovi, u posljednje tri godine abortus je rađen samo kod kod jedne maloljetne djevojke koja je bila u pratnji majke i koja je potpisala pristanak na abortus.
– U posljednje vrijeme bila je još jedna maloljetna trudnica koja je zahtijevala prekid trudnoće, ali kada je čula da mora da dođe sa jednim od roditelja kako bi potpisao pristanak na abortus nije se više javljala – rekao je dr Stanišić.
IJZ: Predmet – zdravi stilovi života nije dovoljan
U Institutu za javno zdravlje smatraju i da obrazovni sistem treba više da ima važnu ulogu u očuvanju i unapređenju reproduktivnog zdravlja mladih, što za sada nije slučaj.
– U postojećem sistemu obrazovanja nema predmeta koji bi se posebno bavio temom očuvanja i unapređenja reproduktivnog zdravlja, a u okviru predmeta - zdravi stilovi života, ne govori se sveobuhvatno na ovu temu, a sam predmet je izbornog karaktera – kazali su Pobjedi iz IJZ, naglasivši da adolescenti i mladi predstavljaju populacionu grupu koja je pod posebnim rizikom od nenamjeravane trudnoće i seksualno prenosivih infekcija.
Iz ove zdravstvene ustanove ističu da realizuje radionice na različite teme, te da se više puta govorilo i o značaju primjene adekvatnih kontraceptivnih sredstava, ali da edukativnim radionicama nijesu obuhvaćeni svi adolescenti na teritoriji Crne Gore. Stoga je predloženo da se u savjetovalištima za mlade realizuju radionica na temu unapređenja reproduktivnog zdravlja, koja uključuje i promjenu sigurnih sredstava za kontracepciju.
Posljedice maloljetničkog roditeljstva
Popović-Gavranović ističe da je dobro kada maloljetni roditelji imaju bezuslovnu podršku od svojih roditelja. Ali, sa druge strane to može da bude i komplikovano jer se može doći do miješanja uloga.
– Roditelji mogu težiti da preuzmu roditeljsku ulogu nad unučetom, a maloljetnog roditelja činiti zavisnim, zaustavljati ga u prihvatanju novih uloga ili ga isključivati iz roditeljstva – kaže Popović-Gavranović.
Maloljetničko roditeljstvo, kako dodaje, može ugroziti mladu osobu i neke aspekte njenog funkcionisanja, od prekida vršnjačkih odnosa, školovanja, do promjena raspoloženja, razdražljivosti, depresivnog stanja, iskrivljenog doživljaja sebe, novorođenčeta, teškoća u socijalnom funkcionisanju.
(Pobjeda)