Svijet

Završeno glasanje na referendumu u Turskoj

Širom Turske večeras su zatvorena biračka mjesta na kojima su se birači izjašnjavali o prijedlogu ustavne reforme koji je ranije prošao parlamentarnu proceduru, a koji predviđa uvođenje predsjedničkog sistema upravljanja u toj zemlji. Referendum, koji se organizuje devet mjeseci poslije neuspjelog vojnog udara, mnogi smatraju konačnim testom Erdoganove popularnosti.
Završeno glasanje na referendumu u Turskoj
Portal AnalitikaIzvor

Pravo glasa u Turskoj imala su 55.319.222 birača koja su svoju građansku dužnost mogli obaviti na 167.140 birališta.

Izborni proces u Turskoj organizovan je uz pojačane mjere bezbjednosti na kojima je, prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, angažovano blizu pola miliona pripadnika snaga bezbjednosti, volontera, kao i domaćih i stranih posmatrača koji će nadgledati regularnost procesa.

Na referendumsko pitanje da li podržavaju reformu koja uključuje ukupno 18 izmjena aktuelnog turskog ustava, turska dijaspora se izjašnjavala od 27. marta do 9. aprila. U ukupno 57 zemalja svijeta, uključujući i zemlje regiona, glasalo je blizu 1,5 miliona Turaka, od ukupno 2,9 miliona registrovanih.

Glasanje turske dijaspore u Evropi obilježile su tenzije između Turske i nekih zemalja koje su zabranile održavanje predreferendumskih skupova.

U sprječavanju zagovornika ustavne reforme u Turskoj da održi predreferendumske skupove prednjačile su Holandija, Njemačka i Austrija, čiji su brojni političari javno izrazili stav i podržali kampanju protiv ustavne reforme u Turskoj.

Predložena ustavna reforma u Turskoj predviđa jačanje ovlasti predsjednika države, a ukidanje funkcije premijera. Parlament će povećati broj zastupnika sa 550 na 600, a kandidati na parlamentarnim izborima će moći biti svi građani Turske s napunjenih 18 godina. Dosad su kandidati mogli biti osobe s navršenih 25 godina.

Predsjednik će moći zadržati veze s političkom partijom, a predviđeno je i da se prvi predsjednički izbori, u skladu s novim Ustavom, održe u novembru 2019. godine. Mandat predsjednika će trajati pet godina i ista osoba će tu funkciju moći obnašati najviše dva mandata.

Erdogan: Referendum - izbor za promjenu i transformaciju

Predsjednik Turske Redžep Tajip Erdogan izjavio je da je današnji referendum o izmjenama Ustava "izbor za promjenu i transformaciju", izražavajući uvjerenje da će narod Turske "donijeti očekivanu odluku".

Obraćajući se novinarima poslije glasanja na biračkom mjestu u Istanbulu, Erdogan je kazao da referendum od ustavnim promjenama "nije obično glasanje".

"Imali smo referendume i ranije. Ali ovaj referendum je o novom administrativnom sistemu Turske, to je izbor za promenu i transformaciju", rekao je turski predsjednik.

Erdogan je dodao da vjeruje u "demokratski zdrav razum" svog naroda.

Obezbjeđenje s automatskim oružjem stajalo je ispred biračkog mjesta dok su predsjednik Turske i njegova supruga Emine Erdogan glasali na referendumu.

Više od 55 miliona stanovnika Turske s pravom glasa izjasniće se danas na referendumu o izmjeni Ustava, koja, između ostalog, predviđa šira ovlašćenja predsjednika država.

IZVOR: Beta

Portal Analitika