Broj primljenih pritužbi na rad sudova povećan je za 24 odsto.
U prošloj godini nastavljen je trend rasta ažurnosti sudova i smanjenja broja zaostalih predmeta.
„Međutim, u njihovom radu još ima predmeta u kojima postupci traju više godina, zbog višestrukog ukidanja odluka i drugih razloga, što nije u skladu sa pravom na suđenje u razumnom roku i stavovima Evropskog suda za ljudska prava“, navode iz institucije Zaštitnika.
Zato je, smatra on, potrebno da sudovi ovim i predmetima za koje je zakonom propisano hitno postupanje ( radnopravni i porodičnopravni sporovi) posvete posebnu pažnju.
Imajući u vidu stav Evropskog suda za ljudska prava da se kontrolni zahtjev i tužba za pravično zadovoljenje mogu smatrati djelotvornim pravnim sredstvima u Crnoj Gori, neophodno je, kako se ocjenjuje, raditi na boljoj informisanosti građana.
„Tako bi kao učesnici u sudskim postupcima više koristili ova pravna sredstva, u zaštiti prava na suđenje u razumnom roku“, kaže se u Izvještaju o prošlogodišnjem radu Ombudsmana.
Zaštitnik smatra da je u cilju stvaranja efikasnog pravosuđa potrebno nastaviti sa organizacionim, kadrovskim i materijalnim jačanjem sudova i sistema odgovornosti nosilaca sudijske funkcije.
Izvor: Mina