"To podrazumijeva da će, osim građana trećih država, kojima pripada i Crna Gora i građani država članica EU biti detaljno provjeravani na granici, što će izazvati dodatna čekanja i gužve tokom vršenja graničnih provjera, saopštava se iz MUP-a.
"Do izmjena pomenute Uredbe službenici granične policije vršili su samo osnovnu kontrolu putnika provjerom putnih dokumenata građana EU. Nakon stupanja na snagu nove Uredbe putna dokumenta i državljana EU provjeravaće se u Šengenskom informacionom sistemu (ŠIS), Interpolovoj bazi podataka ukradenih, izgubljenih, zloupotrijebljenih i oštećenih putnih dokumenata, kao i nacionalnim bazama podataka država članica EU o ovim dokumentima. To znači da će službenici granične policije država članica EU, na svakom graničnom prelazu, detaljno provjeravati putne dokumente svih putnika pomoću specijalnih čitača putnih dokumenata. Ova Uredba o sistemskim provjerama ne predviđa bilo kakve izuzetke", saopštava se-
U skladu sa Uredbom o novim pravilima granične kontrole na vanjskim granicama EU, građanima Crne Gore koji namjeravaju da putuju u države članice EU, savjetuje se da prije polaska na put, provjere status svoje putne isprave, posebno ukoliko je ta isprava bila otuđena, izgubljena, zloupotrijebljena ili oštećena, kako bi se uvjerili da su podaci u putnoj ispravi tačno uneseni u nacionalnim i ostalim bazama podataka, da provjere da li je njihova putna isprava važeća i da se prije polaska na put informišu o stanju na graničnim prelazima na broj 122 Operativno-komunikacionog centra Uprave policije. Takođe, savjetuje se da se prelazi državna granica na graničnim prelazima sa manjom frekvencijom saobraćaja, ili da se kreće na put u djelovima dana i sedmice kada su gužve uobičajeno manje, da se izbjegavaju putovanja tokom vikenda, budu strpljivi i postupaju po uputstvima policijskih službenika granične policije država članica EU.