Odluka je upućena Trgovačkom sudu u Zagrebu koji bi tokom naredna dva dana trebalo da donese rješenje o otvaranju postupka vanredne uprave i odluku o imenovanju vanrednog povjerenika.
Ramljak je predložen na vanrednoj sjednici Vlade, a na osnovu Leks Agrokora, odnosno Zakona o postupku vanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za državu koji je Sabor usvojio prošle sedmice.
Premijer Hrvatske Andrej Plenković izjavio je da je Ramljak iskusni finansijski i ekonomski stručnjak i naglasio da je u ovom trenutku važno da dođe do nove likvidnosti da bi se do Uskrsa obezbijedile plate zaposlenima i plaćanje potraživanja dobavljačima.
Plenković je najavio da će se kasnije danas sastati s dobavljačima i bankama.
Ramljak je na konferenciji za novinare s premijerom rekao da slijedi vrlo zahtjevan i važan posao za spas Agrokora.
"Pred nama je vrlo zahtjevan i težak zadatak. Pred nama je bitka za Agrokor, bitka za radnike Agrokora, za dobavljače i povjerioce, bitka da se problemi ne preliju na cijelu privredu Hrvatske i šire u regionu", rekao je Ramljak.
On je dodao da mu je prvi cilj da sa svojim timom pokuša da osigura smirivanje tenzija i da vrati povjerenje dobavljača i povjerioca, te normalizuje poslovanje Agrokora.
Ante Ramljak je partner u konsultantskoj kompaniji Texo Management. Od 1997. do 2007. godine bio je predsjednik uprave hrvatske podružnice investiciono-savjetničke kompanije CAIB. Prehodno je radio u brokerskoj firmi Investco.
Od 2007. do 2011. bio je partner u investicionom fondu "Quaestus", a od 2012. do 2014. bio je savjetnik tadašnjeg zamjenika premijera za privredu Radimira Čačića i član Upravnog odbora Sektora energetike u Centru za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija.
Uprava Agrokora na čelu sa Ivicom Todorićem podnijela je u petak Trgovačkom sudu u Zagrebu zahtjev za aktiviranje Leks Agrokora.
Dan ranije je Sabor Hrvatske po hitnom postupku izglasao taj zakon koji omogućava postupak vanredne uprave u kompanijama koje imaju više od milijardu eura duga i 5.000 zaposlenih. Vanredna uprava može da traje najviše 15 mjeseci, a ako postupak stabilizacije i restrukturiranja ne uspije, kompanija bi išla u stečaj.
Izvor: Beta
Foto: index.hr