– Vjerujem da će ulazak u NATO savez, iako nema izravnog uticaja, sigurno doprinijeti tom procesu. Ne treba zaboraviti da nijedna postkomunistička tranzicijska država Jugoistočne Evrope nije postala članica EU, a da prije toga nije ušla u NATO savez – kaže Milošević.
On smatra da je članstvo u NATO-u korak naprijed ka Evropskoj uniji, pri čemu ističe značaj podrške od 97 senatora ratifikaciji Protokola o pristupanju Crne Gore NATO-u.
„Odlično je što broj glasova u Senatu pokazuje svijest najvišeg predstavničkog tijela SAD o značaju i poziciji Crne Gore i pravu da tu odluku donese svaka zemlja posebno. Siguran sam da će ta podrška biti značajna”,uvjeren je Milošević.
POBJEDA: Kako ocjenjujete naš pregovarački proces sa Evropskom unijom i da li vidite Crnu Goru kao sljedeću članicu EU?
MILOŠEVIĆ: Želimo vjerovati da će Crna Gora biti 28. članica Evropske unije, nakon završetka Bregzita. Mislimo da proces pregovaranja ide dobro. Vjerujem da će i ulazak u NATO savez, iako možda nema izravnog uticaja, sigurno doprinijeti tom procesu. Ne treba zaboraviti da nijedna postkomunistička tranzicijska država Jugoistočne Evrope nije postala članica EU, a da prije toga nije ušla u NATO savez. Kao što znate, Hrvatska daje punu podršku na političkoj i lobističkoj razini, koja je jako važna. Pružali smo i tehničku podršku u procesu pristupanja NATO savezu i činićemo to i u budućnosti što se tiče ulaska u EU. Sami smo se borili da ne pristupamo EU u paketu sa drugim zemljama.
POBJEDA: Povjerenje građana u EU je poljuljano zbog migrantske krize i terorističkih napada, a Bregzit je izazvao jake turbulencije na Starom kontinentu. Postoji strah od jačanja ekstremne desnice, a ove godine očekuju se izbori u Francuskoj i Njemačkoj. Uprkos tome, u Holandiji je na nedavnim izborima pobijedila prozapadna opcija. Očekujete li da će izlazak Velike Britanije iz EU doprinijeti ujedinjenju Evrope ili pak uzrokovati poteškoće?
MILOŠEVIĆ: Ja sam po prirodi optimist, ali nastojim biti realan. I da se nije dogodio Bregzit, s obzirom na migrantsku krizu, i posljedice gospodarske krize, sigurno bi Evropska unija došla do faze preispitivanja kako dalje. Mislim da je to dobro. Na Uniju gledam kao na živi organizam. Prije svega, treba vjerovati u vlastite građane i političari trebaju uložiti više truda u otvorenu komunikaciju. To velika većina građana u svakoj zemlji na kraju prepozna. Izbori u Nizozemskoj su to pokazali. Bregzit se dogodio, a uzroka je nekoliko. Vjerujem da su migrantska kriza i teroristički napadi sigurno doprinijeli ishodu. Nažalost, rezultat je loš i za
Evropsku uniju i za Veliku Britaniju. Treba reći da je kroz desetljeća odnosa s EU, Velika Britanija imala poseban status. Vjerujem da će velika većina europskih političkih elita postati svjesna izazova koje donosi 21. stoljeće.
Opširnije u Pobjedi