Kako je saopšteno iz UNICEF-a, kampanja se realizuje uz podršku Evropske unije i Telenor fondacije.
„Građani Bijelog Polja i Berana imaće priliku da sa stručnjacima iz Udruženja psihologa, kao i gradonačelnicima ovih opština – Aleksandrom Žurićem i Dragoslavom Šćekićem, šefom predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Bendžaminom Perksom i i koordinatorkom SOS Roditeljske linije i nevladine organizacije Roditelji, Lepom Žunjić, razgovaraju o odnosima u porodici i dobrim praksama roditeljstva“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da će se kampanji u Bijelom Polju pridružiti glumac Moamer Kasumović, a u Beranama rukometašica Maja Savić.
Iz UNICEF-a su rekli da je cilj tih događaja da se, u skladu sa porukom većine građana Crne Gore (77 odsto) koji smatraju da roditeljima treba pružiti pomoć u vaspitavanju djece bez nasilja, kroz razgovor sa građanima, prepoznaju servisi podrške koji su roditeljima potrebni na lokalnom nivou i na čijem uspostavljanju opštine mogu raditi zajedno sa civilnim i privatnim sektorom, stručnjacima i roditeljima.
„Ove događaje organizuju opštine u okviru kampanje, jer želimo da razgovaramo sa roditeljima, stručnjacima i svim građanima o servisima koji su potrebni lokalnim zajednicama kako bi podržali roditelje da vaspitavaju djecu bez nasilja“, ističe Perks.
U oba grada će, tom prilikom, biti otvoren Muzej porodičnih sjećanja, koji će svi zainteresovani građani moći da posjete i nakon ovih događaja.
„Radi se o jedinstvenoj izložbenoj postavci nastaloj od porodičnih sjećanja. Lični predmeti pričaju priče o različitim porodičnim iskustvima djece, roditelja, baki i djedova, podsjećajući na važnost porodice u životu svake osobe, bila ona dijete ili odrasli čovjek. Neki predmeti govore o sreći, a neki o bolu i povredama iz djetinjstva“, pojasnili su iz UNICEF-a.
Perks je pozvao sve da posjete taj Muzej, da se nad njim zamisle i da sami poklone neku priču iz svog djetinjstva Muzeju.
„Cilj nam je da na ovaj način zajedno podižemo svijest o postupcima koji povređuju djecu i o onima koji im pomažu da rastu“, poručio je Perks.
Svi zainteresovani građani mogu Muzeju pokloniti neku svoju priču i lični predmet i tako se pridružiti razgovoru o porodici, djetinjstvu i roditeljstvu,te otvaranju razgovora o bolnim iskustvima iz djetinjstva.
Muzej će, u okviru kampanje, dijeliti porodična sjećanja sa građanima širom Crne Gore u želji da svaka porodica bude mjesto s više podrške, ljubavi i poštovanja za svakog njenog člana.
Kampanja „Zaustavimo nasilje“ zasniva se na nacionalno reprezentativnom istraživanju UNICEF-a iz decembra 2016. godine koje pokazuje da je generalno visoka tolerancija društva prema nasilju.
Svaki drugi građanin smatra da je fizičko kažnjavanje djece prihvatljivo, kao i da vikanje na dijete nije nasilje.
Trećina građana smatra da šamar i prijetnje djetetu nijesu nasilje, dok jedna četvrtina ucjenjivanje ne prepoznaje kao vid nasilja u vaspitavanju djece.