Društvo

Ombudsman: Vrtići pretrpani i ruinirani

Mreža predškolskih ustanova ne obezbjeđuje dostupno i kvalitetno predškolsko obrazovanje i vaspitanje djece, naveo je ombudsman Šućko Baković u izvještaju o radu za 2016. godinu.
Ombudsman: Vrtići pretrpani i ruinirani
Portal AnalitikaIzvor

Baković je u ovom dokumentu, koji je u skupštinskoj proceduri, istakao da problem niskog obuhvata djece u vrtićima nije riješen i pored preduzetih mjera i kampanja.

Činjenice

U izvještaju je napisano da je evidentno da u mnogim opštinama nije organizovano obrazovanje i vaspitanje za djecu jasličnog uzrasta, a osim u Podgorici ustanove su preopterećene i u drugim većim gradovima. U izvještaju je istaknuto da je zapaženo i povećanje trenda ostanka djece na cjelodnevnom boravku, što naročito otežava obezbjeđivanje kreveta, a nema ni prostora za njih, zbog čega se pribjegava korišćenju strunjača, ,,što nije adekvatno sa aspekta higijene i rizika po zdravlje“.

 - Neadekvatni uslovi u predškolskim ustanovama onemogućavaju kvalitetno ostvarivanje prava djece na obrazovanje, mogu uticati i na ugrožavanje zdravlja i bezbjednosti djece, kao i ostvarivanje najboljeg interesa djeteta – navedeno je u izvještaju.

Ombudsman je podsjetio da su prošle godine obišli pojedine vaspitne jedinice javnih vrtića u Podgorici - ,,Đina Vrbica“ i ,,Ljubica Popović“ sa predstavnicima Ministarstva prosvjete i Savjeta roditelja ovih ustanova kada je, između ostalog, utvrđeno da sve vaspitne jedinice imaju veći broj djece u odnosu na propisane normative.

– Uočen je visok procenat upisane djece i njihovog kasnijeg ispisa – navedeno je u izvještaju.

Upis

Dosadašnja upisna politika ,,upisa svih prijavljenih“, bez obzira na kapacitete ustanove, ujedno je, kako dodaju, i dominantan razlog kasnijeg ispisa zbog nezadovoljstva opštim uslovima boravka djece zbog prekobrojnosti u grupama.

– Naročito zabrinjava broj upisanih u najmlađim jaslenim grupama gdje se zanemaruje činjenica da djeca ovog uzrasta zahtijevaju veću pažnju, njegu i individualnu stimulaciju, a gdje postojeća situacija može imati negativne posljedice po zdravlje i razvoj djece – naveo je ombudsman. U izvještaju je istaknuto i da se na osnovu obraćanja roditelja i neposrednih obilazaka obrazovnih ustanova ,,zapaža da izvjestan broj objekata koji zbog dotrajalosti, ruiniranosti, nije bezbjedan za boravak djece i zaposlenih“.

– Usljed nedostatka higijenskotehničkih uslova predstavljaju i rizik po njihovo zdravlje – napisano je u dokumentu.

Ombudsman je i u junu prošle godine upozorio da je stanje u vrtićima zabrinjavajuće, kada su iz Ministarstva prosvjete poručili da je prebukiranost moguće riješiti jedino gradnjom novih objekata. Objasnili su i da uprave vrtića upisuju više djece kako bi izašli u susret potrebama, ističući da ne smiju zanemariti brojne studije koje pokazuju koliki je značaj predškolskog obrazovanja za djecu. Upravo to je razlog zbog kojeg je uveden princip „jednakih šansi za sve usljed kojeg je o m o g u ć e n o uključivanje u vrtiće svoj djeci“.

U saradnji sa Bankom za razvoj Savjeta Evrope 2014. godine obezbijeđen je kredit od oko 10 miliona eura kojim je predviđena gradnja sedam objekata za potrebe predškolskog vaspitanja i obrazovanja. Od tog novca planirana je gradnja četiri vrtića u Podgorici, i po jednog u Pljevljima, Rožajama i Ulcinju, a rok za završetak svih je kraj 2018. godine. Jedan od tih vrtića izgrađen je u podgoričkom naselju Zagorič i svečano je otvoren prije nekoliko mjeseci, u decembru prošle godine, dok je u martu postavljen kamen temeljac za gradnju još jednog na Starom aerodromu.

Pobjeda

Portal Analitika