Društvo

Za lijek plaćen 13,5 eura - Fond vrati oko četiri

– „Mostrafin“, lijek za prostatu, kojeg već duže vrijeme nema u državnim apotekama, kod privatnika košta 13,5 eura, ali pacijenti koji odluče da kod Fonda zdravstva pokrenu postupak refundacije dobiće natrag svega 3,84 eura.
Za lijek plaćen 13,5 eura - Fond vrati oko četiri
Portal AnalitikaIzvor

Slična situacija je i sa još nekim medikamentima, a u Agenciji za ljekove i medicinska sredstva objašnjavaju da je odluka o refundaciji ljekova, koja je stupila na snagu od 1. marta, donešena u skladu sa uredbom o maksimalnoj cijeni lijeka, te da se ne može refundirati više od iznosa koji je utvrđen tim dokumentom.

Cjenovnik

Iz Agencije su kazali Pobjedi da se maksimalna cijena za ljekove koji se izdaju na recept u Crnoj Gori određuje kao prosječna cijena istih, odnosno sličnih medikamenata u odnosu na tri referentne zemlje - Srbiju, Hrvatsku i Sloveniju.

– Konkretno, za lijek „mostrafin“ (film tablete od pet miligrama, 28 komada), proizvođača „Pliva“, utvrđena maksimalna cijena u Crnoj Gori je 3,84 eura. Ona je formirana na osnovu prosjeka cijena u referentnim zemljama koja u Sloveniji iznosi 6,97 eura, u Srbiji 2,49 eura, a u Hrvatskoj 4,94 – kazali su iz Agencije.

Odgovarajući na pitanje otkuda tako velika razlika u cijeni u privatnim apotekama i „Montefarmovim“ objašnjavaju da maksimalna cijena predstavlja cijenu lijeka na veliko i da se na nju, u skladu sa uredbom, dodaje maloprodajna marža koja je, takođe, propisana tim dokumentom.

– Kada Agencija utvrdi maksimalnu cijenu, nju koriste druge institucije sistema („Montefarm“, Fond za zdravstveno osiguranje) u postupcima nabavki ljekova za javno zdravstvo, s tim da se kroz postpuke javnih nabavki, odnosno pregovora sa proizvođačima, ova cijena može i dodatno sniziti – kazali su oni.

Utvrđene maksimalne cijene za sve ljekove sa pozitivne liste, kako kažu, objavljene su na njihovoj internet stranici. U privatnim apotekama tvrde da oni nijesu krivi za veliku razliku u cijenama nekih ljekova u državnim apotekama u odnosu na njihove cijene. Kažu da su „odgovorne“ veledrogerije i dodaju da su mnogi od tih ljekova znatno jeftiniji u regionu nego kod nas.

Zarada od marže

– Nama je u apotekama zakonski dozvoljena marža od 18 odsto i mi se toga pridržavano. Na cijenu koju dobijemo od veledrogerija obračunamo taj procenat i to je naša zarada. Marža može da se smanji, ali po zakonu se ni za jedan cent lijek ne smije prodati skuplje. Suštinsko pitanje je kako veledrogerije kod nas formiraju cijene koje su i po nekoliko puta veće nego u Srbiji. Ni nama nijesu u interesu tako visoke cijene – kazala je za Pobjedu vlasnica privatnih apoteka „Holos“ Jadranka Vuković.

Ona je objasnila da, konkretno, lijek „mostrafin“ plate više od deset eura, te da na tu cijenu obračunaju sedam odsto poreza koji plaćaju državi i maržu od 18 procenata, zbog čega ga pacijenti plaćaju 13,5 eura. Zvaničnog sagovornika iz veledrogerija juče nijesmo uspjeli da dobijemo, a nezvanično su kazali da ni oni nijesu odgovorni za visoke cijene u odnosu na region, te da ih diktira naše malo tržište.

– Proizvođači za tendere nude jedne cijene, koje su znatno ni- že od onih po kojima nama prodaju ljekove. Osim toga, njima nije interesantno crnogorsko tržište, zbog čega nas, takođe, uslovljavaju sa cijenama – kazao je naš nezvaničan sagovornik.

Pobjeda

Portal Analitika