Region

Srbija bira predsjednika, otvorena birališta

U Srbiji su u jutros u sedam otvorena birališta za predsjedničke izbore na kojima je u trci za novog šefa države 11 kandidata, a ankete sprovedene tokom izborne kampanje predviđaju pobjedu aktuelnog premijera Aleksandra Vučića.
Srbija bira predsjednika, otvorena birališta
Portal AnalitikaIzvor

Vladajuća koalicija na čelu sa Srpskom naprednom strankom (SNS), čiji je Vučić predsjednik, očekuje pobjedu svog kandidata već u prvom krugu, s obzirom na to da posljednja ispitivanja javnog mišljenja pokazuju da bi za Vučića moglo glasati više od 50, a do 56,2 posto od ukupno oko 6,7 milona birača.

Posljednja istraživanja dvije agencije - Demostata i IPSOS Strategic marketinga, objavljena veče uoči početka izborne tišine, u četvrtak, pokazuju da samo velika izlaznost može dovesti do drugog kruga, dok reprezentativni uzorci anketa predviđaju natpolovičnu potporu birača Aleksandru Vučiću.

- Najčešće je to na 54 do 55 odsto, uz statističku grešku od plus-minus tri postotka - komentira Srđan Bogosavljević iz IPSOS Strategic marketinga.

Prema rezultatima agencije Demostat, vođu vladajuće SNS Aleksandra Vučića podržaće čak 56,2 posto opredijeljenih birača, ali na opozicionom krilu ne isključuju mogućnost iznenađenja i bolje rezultate nekolicine kandidata koji bi mogli dovesti i do drugog kruga.

Ovogodišnje izbore karakteriše i činjenica da je svojom kandidaturom premijer Aleksandar Vučić poslao u penziju šefa države Tomislava Nikolića, koji je ostao bez podrške unutar SNS-a. Nikolić je, po isteku mandata 31. maja, najavio povlačenje u penziju, „ali ne političku“, a Vučiću poručio da „uvijek zna gdje ga može naći“, ako mu zatreba bilo kakva pomoć.

Vučić ima deset protivkandidata, među kojima i svog političkog mentora i vođu radikala Vojislava Šešelja, kojem ankete daju tek pet do osam odsto glasova.

S desnog političkog spektra dolaze i čelnik pokreta Dveri Boško Obradović, te predstavnik Demokratske stranke Srbije (DSS) Aleksandar Popović, ali su obojica ispod pet odsto.

Jedan od Vučićevih najžešćih protivnika je donedavni javni pravobranilaca Saša Janković koji uživa srazmjerno veliku popularnost u pretežitom dijelu intelektualne javnosti i među pobornicima civilnog društva.

Ankete pokazuju da je Janković najčešće na drugom mjestu, uz podršku od oko 12 odsto, te bi - u slučaju drugog kruga - kao protivkandidat Vučiću mogao da računa na glasove približno trećine biračkog tijela.

Nekadašnji šef diplomatije i predsjedajući Generalne skupštine UN-a Vuk Jeremić počeo je kampanju s oko 12 odsto potpore, ali posljednje ankete pokazuju pad na sedam do osam posto glasova.

Najveće iznenađenje i medijski najatraktivniji kandidat predsjedničke kampanje je Luka Maksimović, alias Ljubiša Preletačević Beli, kojeg su dosadašnje ankete smještale između drugog i trećeg mjesta s rejtinzima između 10-11, sve do 14 odsto, ali istraživanja uoči početka izborne tišine pokazuju tendenciju pada.

Saši Jankoviću ankete predviđaju oko 12 posto potpore uz statističku grešku od približno dva postotka, Beli Preletačević je na trećem mjestu s 10-11 odsto, dok Vuk Jeremić može računati na sedam do osam odsto glasova, a Šešelj je čak ispod njega. Vođa pokreta Dveri Boško Obradović prednjači među kandidatima koji imaju ispod pet posto, slijede čelnik Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) Nenad Čanak, šef pokreta Dosta je bilo Saša Radulović, predstavnik DSS-a Aleksandar Popović, kandidat grupe građana „Za zdravu Srbiju“ Milan Stamatović, te predsjednik Narodnog slobodarskog pokreta Miroslav Parović.

Izborna tišina trajaće do zatvaranja birališta u 20 sati, a preliminarni rezultati biće objavljeni večeras nakon 22 sata.

Izvor: N1 Info/Hina

Foto: Tanjug/Rade Prelić

Portal Analitika