Svijet

Britanija optužila Španiju da želi da "ukrade" Gibraltar

Ujedinjeno Kraljevstvo je optužilo Španiju da koristi Bregzit kakao bi se "dokopala zemlje", misleći na Gibraltar, kao i da to sve čini pod okriljem zvaničnih smjernica o pregovorima koje je izdala Evropska unija. Jedan britanski zvaničnik je za britanski Telegraf rekao da je to "apsolutno neprihvatljivo" i da daje Španiji previše moći nad budućnošću Gibraltara.
Britanija optužila Španiju da želi da "ukrade" Gibraltar
Portal AnalitikaIzvor

"Čovjek zaista mora da se zapita zašto je EU mislila da je razumno staviti tako nešto u bilateralni problem između Španije i Britanije", rekao je taj zvaničnik.

Šef Forin ofisa Boris Džonson napisao je na Tviteru da je zadovoljan razgovorom sa glavnim ministrom Gibraltara Fabijanom Pikardom, dodavši da Britanija ostaje nezamjenljiva i čvrsta podrška Gibraltaru.

Pikardo je upozorio da Španija ne može da koristi Gibraltar kao monetu za potkusurivanje u pregovorima o Bregzitu.

Problem je nastao oko izjave predsjednika Evropskog savjeta Donalda Tuska koji je rekao da poslije Bregzita nijedan dogovor između EU i Britanije koji se odnosi na Gibraltar, neće moći da bude sproveden bez saglasnosti Španije.

"Nakon što Ujedinjeno Kraljevstvo napusti Uniju, ne može se uspostaviti nikakav dogovor o Gibraltaru između EU i UK bez dogovora Španije i UK", navodi se u smjernicama koje je predstavio Tusk, prenijela je agencija AFP.

London i Madrid se već 300 godina spore oko Gibraltara.

Ova mala prekomorska teritorija Ujedinjenog Kraljevstva, poznata i kao "Stijena", nalazi se na jugu Španije, a dugo je bila predmet spora o suverenitetu između Londona i Madrida koji zahtijeva vlast nad teritorijom nakon što ju je ustupio Britaniji 1713. godine.

Španija je predložila da Gibraltar ostane u EU u zamjenu za zajednički suverenitet koji bi dijelila sa Britanijom nad tom teritorijom.

Međutim, kako se navodi, građani te teritorije većinski su glasali da ostanu uz Britaniju na dva referenduma o suverenitetu održanim 1967. i 2002.

Lideri preostalih 27 država članica bez Britanije, uključujući i Španiju, trebalo bi da usvoje smjernice na samitu zakazanom za 29. april.

Izvor: rts.rs

Portal Analitika