Crna hronika

Novi detalji nakon svjedočenja Sinđelića: Tajna susreta pod Ostrogom

Bivši komandant srpske Žandarmerije Bratislav Dikić, sa svojom prijateljicom Kristinom Hristić i još nekoliko srpskih državljana, obreo se lani, 15. oktobra u manastiru Ostrog, istog dana kada su svetilište u blizini Nikšića posjetili i članovi Predsjedništva Demokratskog fronta, na čelu sa liderima - Andrijom Mandićem, Milanom Kneževićem, Milutinom Đukanovićem i još nekim funkcionerima te političke organizacije.
Novi detalji nakon svjedočenja Sinđelića: Tajna susreta pod Ostrogom
Portal AnalitikaIzvor

To su činjenice koje otkriva dosadašnja istraga o stvaranju kriminalne organizacije koja je trebalo da izvede terorističkih napad u Crnoj Gori u noći 16. oktobra, nakon zatvaranja birališta na parlamentarnim izborima.

Crnogorski istražitelji, kako saznaje Pobjeda, osnovano sumnjaju da je tada došlo do prvog bliskog kontakta političara i osoba koje su došle u Crnu Goru da izazovu nemire na najavljenom protestu.

„Slučajni“ susret

Da je Bratislav Dikić posjetio 15. oktobra crnogorsko svetilište potvrdio je njegov branilac Miloš Petrović, naglašavajući da je dan pred parlamentarne izbore Dikić došao u Podgoricu i produžio u „turističku posjetu Manastiru Ostrog“.

No, svjedočenje Aleksandra Sinđelića od 20. marta ukazuje da je Bratislav Dikić mogao da ima još jedan motiv da se zaputi prema Ostrogu.

- Akcijom ispred Skupštine trebalo je da rukovodi političar Demokratskog fronta koji dobro govori ruski. Njemu je trebalo da bude uručen kriptovani telefon, a za predaju je bio zadužen Bratislav Dikić - kazao je Sinđelić u svjedočenju od prije pet dana. Jedan od kriptovanih telefona koje su koristili Eduard Šišmakov i Aleksandar Sinđelić za koordinaciju akcije bio je kod Dikića, a na taj se telefon uglavnom javljala pod kodnim imenom „Nikola“, Dikićeva prijateljica Kristina Hristić. U drugoj ekipi koja se tog dana, takođe, „zatekla“ pod Ostrogom bilo je 15 funkcionera Demokratskog fronta, kako bi se - kako je to nedavno objasnio Milan Knežević odgovarajući na pitanje novinara - „pomolili i dobili duhovnu snagu za sve što ih je čekalo na dan izbora“.

Delegaciju DF-a, da sve bude zanimljivije, ugostio je – mitropolit Amfilohije, poglavar Srpske crkve u Crnoj Gori,  koji je blagosiljao lidere DF-a i naglasio da je „neophodno da sve protekne u miru i demokratskoj atmosferi“. Dakle, u istom danu pod Ostrogom, kada su mitropolit Amfilohije i lideri DFa-a govorili o miru i vremenu poslije izbora, u njihovoj neposrednoj blizini boravio je Bratislav Dikić, sa ekipom za izazivanje nemira 16. oktobra. Slučajnost, ironija sudbine, ili neki „božiji usud“? To će morati da utvrde crnogorski istražitelji.

Misija Šišmakova

Izvjesno je, međutim, da je svjedočenje Aleksandra Sinđelića do kraja razotkrilo ulogu ruskog agenta Eduarda Edija Šišmakova kao ključnog organizatora akcije planirane za 16. oktobar, ali i ukazalo kako je funkcionisala logistička mreža ekipe pripremane da u Crnoj Gori izazove haos.

- Uvijek sam i strogo poštovao Edijeva uputstva. Edi je bio upoznat sa svim mojim kontaktima i uvijek sam postupao po njegovim uputstvima - svjedočio je Sinđelić i naglasio da je lično Šišmakov odobrio angažovanje bivšeg komandanta srpske Žandarmerije. Aleksandar Sinđelić tvrdi da je Bratislavu Dikiću dao ukupno 15.500 eura od novca koji mu je predao agent GRU-a.

Plaćenici

Prema kazivanju svjedoka saradnika, akcija se odvijala u više pravaca. Jedna grupa je trebalo da uđe u Crnu Goru i obuče uniforme specijalaca.

Plaćenici, njih 50, koji su učestvovali na mnogobrojnim ratištima, bilo je angažovano kako bi pomogli pristalicama Demokratskog fronta da zauzmu Skupštinu i sruše Vladu Mila Đukanovića. Ovo je naveo Saša Sinđelić u ponedjeljak u Specijalnom državnom tužilaštvu. Sinđelić je trebalo da nabavi 50 pištolja, municiju za „heklere“ kao i 50 kalašnjikova. Zadatak te ekipe, onih koji su imali iskustvo ratovanja na brojnim ratištima, bio je da upotrijebe oružje ukoliko „mirnim putem“ ne budu mogli da zauzmu ključnu instituciju – Skupštinu Crne Gore. Prema Sinđelićevom svjedočenju tom, grupom je rukovodio Šišmakov.

Nova vlast i hapšenja

- Nakon govora oko 23 sata čovjek iz Demokratskog fronta trebalo je da kaže šifru i dalje rukovodi - naveo je Sinđelić. Govoreći o vlastitoj motivaciji, Sinđelič ističe da je „imao kratak rok da pripremi sve što treba za 16. oktobar“, ali da je prihvatio zadatak „jer nije podržavao politiku Mila Đukanovića i veliki je protivnik NATO-a“. Ponovio je da ljudi koji su iz Srbije došli da podrže opoziciju nijesu znali što se sve priprema nakon zatvaranja biračkih mjesta. Sa detaljima su bile upoznate samo vođe pokreta srpskih udruženja koji su bili angažovani za teroristički upad. (Pobjeda)

Portal Analitika