Na bilbordima na kružnom toku u Danilovgradu i na nikšićkoj magistrali bila je slika pištolja, a neke od poruka su glasile „žrtva koja se suprotstavi živi duže“, kao i „bolje je imati oružje koje ti nikada ne treba, nego nemati ga kada ti zatreba“.
Sam naziv kampanje svojevr sna je parodija na državnu kampanju „Poštuj život, vrati oružje“ koja je prvi put sprovedena još 2003. godine. Cilj je bio da građani vrate oružje koje su skrivali nakon ratnih sukoba devedestih, a koji su se plašili da će biti kažnjeni ako prijave da su naoružani. Kampanja je posljednji put organizovana 2015. godine i, kako su prije nekoliko dana saopštili organizatori – Ministarstvo unutrašnjih poslova, Kancelarija programa Ujedinjenih nacija za razvoj, Organizacija za evropsku bezbjednost i saradnju, Ambasada Njemačke i nevladina organizacija Centar za demokratsku tranziciju – dala je odlične rezultate.
Inicijator kontrakampanje „Poštuj život, zadrži oružje“, vlasnik portala IN4S Gojko Raičević, saslušan je 3. marta u policiji, nakon čega je predmet dostavljen Osnovnom tužilaštvu u Podgorici na dalje odlučivanje. Policija je ocijenila da je Raičević postavljanjem plakata sa neprimjerenim sadržajem počinio krivično djelo stvaranje panike i nereda. Tužilaštvo, međutim, ni poslije 20 dana ne zna da li u akciji Raičevića ima elemenata krivičnog djela ili prekršaja.
U međuvremenu, plakati su uklonjeni, tako da je Raičević, kakva god da bude odluka tužilaštva, svoj posao završio – njegove poruke ostale su na bilbordima onoliko koliko je bilo predviđeno ugovorom, pa i koji dan duže. Teško da tužilac koji je postupao u ovom predmetu to nije znao, jer malo je vjerovatno da nije tražio i dobio ugovor na osnovu kojeg su plakati postavljeni i u kojem je pisalo na koji rok je ugovor potpisan.
Sada, po završenom poslu IN4S-a, reakcija tužilaštva, kakva god da bude, biće izlišna. Plakata svakako više nema, pa odluka postupajućeg tužioca, čak i ako odluči da nije bilo krivičnog djela, ni prekršaja - obesmišljena je.
Izvor: Pobjeda