"Iz toga proizilazi stabilnost svake zajednice i prevencija svih vidova konflikta u građanskoj i međuetničkoj ravni", navodi se u saopštenju Ombudsmana, povodom 21. marta – Međunarodnog dana borbe protiv rasne diskriminacije.
Taj datum se obilježava u znak sjećanja na događaj u kome je u Južnoafričkoj Republici 1960. godine ubijeno 69 ljudi koji su mirno demonstrirali protiv politike aparthejda.
Ujedinjene nacije su 1966. godine proglasile taj dan praznikom, kao simbol zajedničke borbe svih članica i njihovih ujedinjenih napora na eliminaciji svih oblika rasne diskriminacije.
Navodi se da se pod pojmom rasne diskriminacije krije mnogo više osnova od uobičajenog poimanja rase, za koja se primarno vjerovalo da čine srž ovog negativnog fenomena.
"To je razlog više da se u trenutku naglašenih političkih strasti i tenzija u regionu podsjetimo da uz nas i oko nas žive osobe koje imaju istovjetne životne potrebe i ambicije, psihološke i sociološke karakteristike, a da lična svojstva ne mogu biti razlog drugačijeg poimanja o prirodnim pravima čovjeka i njegovom položaju u društvu", kazao je Zaštitnik.
Iz te institucije podsjećaju na širom svijeta prihvaćen antidiskriminatorni stav - da je različitost vrijedno bogatstvo i snaga demokratskih društava i da su pravo na jednakost i nediskriminacija temelji koncepta ljudskih prava i sloboda.
"Zato Zaštitnik ukazuje da bogatstvom treba smatrati činjenicu da na malom prostoru kao što je Crna Gora, i pored tragičnih nasljeđa prošlosti i društvenih previranja, vjekovima opstaje uvjerenje da je snaga u suživotu i jednakosti zasnovanoj na dostojanstvu", kaže se u saopštenju.
Kako se ocjenjuje, naša stvarnost opominje da su pod pritiskom konfilkata na bližim i daljim destinacijama svoje mjesto u Crnoj Gori zatražili i dalje traže nevoljnici zbog takvih okolnosti i svojih ličnih karakteristika.
Zaštitnik smatra da je potrebno posvećeno i u kontinuitetu snažiti međuentičke odnose u Crnoj Gori, i reagovati adekvatno i efikasno uvijek kada ih nesavjesni pojedinci ili grupe ugrožavaju.
"Neophodno je dosljedno primjenjivati antidiskriminacione propise i posvetiti pažnju politici obrazovanja i prevencije u ovoj oblasti, u prvom redu borbi protiv predrasuda", smatra Zaštitnik.