Komentar

ANALIZA: Ljubiša Preletačević Beli trese srpsku političku scenu

Građani Srbije podrškom Preletačeviću poručuju da sadašnju političku elitu treba da zamijene nove snage koje nijesu opterećene neuspjehom iz prošlosti, a Preletačević obećava: „Ja ću krasti, ali ću nešto i dati“
ANALIZA: Ljubiša Preletačević Beli trese srpsku političku scenu
Violeta CVEJIĆ
Violeta CVEJIĆAutor
Portal AnalitikaIzvor

Koliko će procenata glasova Luka Maksimović, sa političkim imenom Ljubiša Preletačević Beli, dobiti kao predsednički kandidat manje je bitno od činjenice da njegova popularnost od prošlogodišnjih lokalnih izbora u Mladenovcu raste.

Došljak

Preletačević je u politiku zakoračio kao student komunikologije i kao od šale osvojio 20 odsto glasova u mladenovačkoj skupštini na prošlogodišnjim lokalnim izborima bez dana političkog iskustva. Njegov pokret „Sarmu probo nisi“ svakodnevno satirom usmerenom na sva neispunjena obećanja sadašnjeg političkog establišmenta dobija podršku mladih neopredeljenih birača i onih koji su uglavnom ne izlaze na izbore.

Osim nepolitičkim porukama Preletačević od političara odudara i vizuelno, jer nosi isključivo bela odela, vunene čarape i gunj koji je imitacija bunde, beli konj, bela limuzina... Upravo zbog nepolitičkog imidža za sada dobro pliva u političkim vodama i dobio je medijske simpatije ne samo u regionu već i šire u Evropi. „Parodijom raznih Preletačevića pokušavamo da prikažemo kakvo je stanje u politici...“, rekli su njegovi saborci aludirajući na razne postizborne parlamentarne koalicije i „kupovine poslanika“ prelaskom iz jednog poslaničkog kluba u drugi, pa čak i formiranjem novih poslaničkih klubova za koje niko nije glasao.

– On je prihvatljiv jer je kontra vlasti. On je Don Kihot koji udara na vetrenjaču – rekao je sociolog kulture prof. dr Ratko Božović govoreći o fenomenu Preletačevića u jednoj od izjava.

Objašnjavajući da je Preletačević vrsta građanske alternative, prof. Božović je ocenio da Beli postaje ozbiljna pretnja svima. Iako je pretnja, Preletačevića ne kritikuju ozbiljniji protivkandidati u predsedničkoj trci (Janković, Vučić, Jeremić) jer im očigledno odgovara veća izlaznost građana, dok je pokret „Dosta je bilo“ Saše Radulovića prikupio čak deo potpisa za Preletačevićevu predsedničku kandidaturu.

– Izbori će pokazati koliko je popularan, ali on je jedna vrsta otpora koju građani imaju prema političkoj sceni – ocenio je sociolog prof. dr Zoran Stojiljković govoreći o Preletačeviću kao fenomenu. Ono na šta ukazuje podrška Preletačeviću je da su političke elite istrošene, da je vreme za smenu generacija u toj oblasti, ali i da su građani cinični prema vlasti.

Parodija obećanja

Svi oni projekti na koje je sadašnja vlast ponosna Preletačević i njegovi saborci izvrgavaju ruglu: kritikujući projekat Beograd na vodi Preletačević najavljuje da će napraviti „Dubai na vodi za Rome i srpsku svemirsku agenciju“. Kritikujući povećanje plata i penzija koje stalno obećava vlast, Preletačević kaže: „Stalno bih nekom stajao nad glavom i govorio povećavaj, povećavaj“... podsetivši da mu je idol Drug Tito. „Ja ću krasti, ali ću nešto i dati“, obećava Preletačević.

Sa druge strane, kada se uozbilji Maksimović kaže da je u državi situacija takva da neko krade, ne daje narodu i narod je ljut, odnosno da je kako kaže: „Isplivao šljam nakon odlaska demokrata koji su imali kulturne i lepe ljude, ali nisu dobro radili svoj posao, oni su se pokupili i pobegli, narod je iz revolta glasao za ove i onda je isplivao šljam...“

Maksimović je predstavnik nove generacije (rođen je 1991. godine), koja nije opterećena ratom i njegovim nasleđem, regionalnim podelama, ali nema strpljenja i tolerancije za glupost. Toj generaciji je blizak Maksimovićev način komunikacija preko društvenih mreža, ali i mrska su im obećanja onih koji su 90-ih bili politički omladinci, a do danas su promenili razne stranke, pravce i koalicije samo da bi opstajali u delu vlasti.

Kako razumeti Maksimovićevo obećanje da će, ako bude izabran za predsednika, u službenu rezidenciju predsednika Srbije na Dedinju useliti najbolje studente - nego kao banalizovanje situacije oko koje su se preko taboida „svađali“ sadašnji predsednik i premijer Srbije.

Naime, Nikolić je navodno tražio da ostane da živi u toj vili i posle predsedničkih izbora bez obzira što ona pripada samo predsedniku Srbije dok je na dužnosti.

– Politika 30 godina ismeva narod, a sad je došao trenutak da narod ismeva politiku – rekao je Maksimović, a koliko je ova ocena realna odgovoriće birači 2. aprila kada se bira jedan od 11 kandidata za predsednika Srbije.

 

Violeta Cvejić

Pobjeda

Portal Analitika