No, koliko su oni stvarni, odnosno kolike su šanse da takvi psihopati postoje i u stvarnom životu.
Psihijatri su 2013. odlučili istražiti koji su među fiktivnim likovima najrealističniji, pa su analizirali više od 400 filmova.
Projekt gledanja filmova i analize je trajao pune tri godine, a nakon toga je deset stručnjaka svelo izbor na 126 fiktivnih likova. Među njima, nakon podrobnog promatranja, najrealističnijim je proglašen Anton Čigur iz filma "Nema zemlje za starce".
- Čini se kako je on efektivno totalno cijepljen od emocija, svake vrste humanosti te je kao takav neranjiv - zaključaj je belgijskih psihijatara.
Ostali su likovi u većoj ili manjoj mjeri ocijenjeni kao neuvjerljivi, jer su njihova ponašanja ocijenjena kao preekstremna.
Naime, osim što su psihopati skloni nasilju, oni su u stvarnom životu puno suptilniji, no čini se kako to nije pretjerano "televizično".
Tako pak slavni Hanibal Lektor nije ušao ni u uži izbor.
Lektor je izuzetno inteligentan i sofisticiran, a njegova razoružavajuća karizma i humor skrivaju njegovu pravu prirodu.
Sve navedeno nije kombinacija koja se pronalazi u stvarnim psihopatima. Takođe dodaju kako je on zapravo loš prikaz psihijatra, potpuno nerealan jer dijagnostifikuje unutrašnje psihološke konflikte Klaris Sterling preko njenog parfema ili cipela koje nosi.
-To su sposobnosti Šerloka Holmsa i nema im mjesta u svakodnevnoj kliničkoj praksi - zaključili su stručnjaci.
Ni Norman Bejts iz Psiha nije uspio zavarati psihijatre, koji su za njega zaključili da je previše psihotičan za stvarni lik. Među realistične psihopate svrstali su i Gordona Geka, arogantnog bankara vječno žednog novac iz filma "Wall Street".