Svijet

Preliminarni rezultati:Poraz ekstremne desnice u Holandiji

Liberalna partija premijera Holandije Marka Rutea osvojila je najviše mjesta na danas održanim parlamentarnim izborima, dok je ekstremno desna partija Gerta Vildersa na drugom mjestu, pokazuju ankete napravljene po izlasku sa birališta.
 Preliminarni rezultati:Poraz ekstremne desnice u Holandiji
Portal AnalitikaIzvor

 

Ruteova stranka dobila 31 mesto u Parlamentu, dok su antiislamska Stranka za slobodu Gerta Vildersa, Demokrate 66 i Hrišćanski demokratski pokret osvojile po 19 mesta, prenose lokalni mediji.

Sada predstoje mjeseci pregovora o koalicionoj vlasti.

 

Ove rezultate su prenijeli lokalni mediji na osnovu intervjua sa glasačima, dok se zvanični rezultati očekuju do ponoći, prenose agencije.

- Za veliku demokratiju, kakva je holandska, ovo je šansa da zaustavi taj domino-efekat populizma - rekao je Rute posle glasanja.

Po izvanrednom, vedrom vremenu, Holanđani su glasali u velikom broju, sa odzivom koji se procjenjuje na 82 odsto.

- Ponosna sam na to i srećni smo što smo ponovo dobili poverenje birača - rekla je Tamara Van Ark, šefica kampanje Ruteove liberalne stranke VVD.

U drugom događaju izbora, Holandska radnička partija predsednika Evrogrupe Jerena Dijselblema izgleda da je kažnjena jer je sa 38 mjesta u Parlamentu na prethodnim izborima, pala na samo devet, ukazala je izlazna anketa agencije Ipsos.

Zbog toga ne izgleda vjerovatno da će Dijselblem moći da zadrži svoje mesto na čelu 19-člane Evrogrupe koja upravlja valutom Evropske unije.

Rezultate izbora u Holandiji čeka cijela Evropa

Izborna mjesta širom Holandije otvorena su jutros, a rezultat glasanja na ovim parlamentarnim izborima očekuje se sa nestrpljenjem u Evropi zbog toga što bi mogao da bude indikator snage krajnje desnice pred izbore u Francuskoj i Njemačkoj kasnije ove godine.

U ispitivanjima pred izbore najbolje se kotirao aktuelni premijer Mark Rute sa svojom strankom desnice VVD, dok ga u stopu prati Partija za slobodu krajnjeg desničara Gerta Vildersa.

Rute koji je već dva puta bio premijer, građanima je poručio da prave izbor između njega - sigurnog staratelja nacije na putu ekonomskog jačanja zemlje i Vildersa, anti-islamističkog radikala koji ukoliko bi stupio na funkciju ne bi bio spreman da donese teške odluke.

Većinu od 150 poslanika teško da može da osvoji neka partija pošto ankete nijednoj stranci ne daju preko 20 odsto, pa bi vladajuću većinu moglo da čini i pet partija.

Vilders, ekstremno desničarski populista, evroskeptik i protivnik islama koji je dugo vodio u anketama, glasao je okružen medijima i obezbjeđenjem na svom biračkom mjestu u školi u Hagu. 

Ukoliko bi Vildersova Partija za slobodu (PVV) pobjedila, imala bi male šanse da učestvuje u vladi pošto je neomiljen kod drugih stranaka. PVV, prema anketama gubi podršku u posljednje vrijeme, ali je i dalje je vrlo blizu liberalne Narodne partije za slobodu i demokratiju premijera Marka Rutea.

 

Vilders se zalaže za zatvaranje granica za imigrante iz muslimanski zemalja, zatvaranje džamija i zabranu Kurana. Mada će Vilders teško igrati neku ulogu u vladi, dio njegove platforme su prihvatile i druge partije kako bi privukle njegove glasače.

Posljednji dani predizborne kampanje bili su u sjenci diplomatske krize sa Turskom zbog odbijanja Holandije da dozvoli da dvoje ministara iz Ankare govore na mitinzima podrške turskom predsjedniku Redžepu Tajipu Erdoganu.

Kriza je pokazala da Rute ne podleže spoljnom pritisku, što mu je donjelo podršku građana. Komentatori iz inostranstva pažljivo prate holandske izbore kao mogući indikator da li se dalje šitri talas populizma na kojem su Britanci glasali za Bregzit a Amerikanci izabrali Donalda Trampa za predsjednika. U Evropskoj uniji se ove godine održava još dvoje važnih izbora - krajem aprila prvi krug predsjedničkih izbora u Francuskoj, a u septembru parlamentarni izbori u Njemačkoj.

 

 Agencije

 

Portal Analitika