Nekoliko dana uoči 8. marta i međunarodnog obilježavanja Dana žena, u Evropskom parlamentu u Briselu, samom srcu Evrope, čule su se vrlo obeshrabrujuće riječi.
- Žene moraju da zarađuju manje zato što su slabije i manje inteligentne – rekao je poljski parlamentarac Januš Korvin-Mike, osnivač desničarske partije za „slobodu i nadu“. Njegove riječi obilježile su cijelu sedmicu i zazvonile u svakom kutku svijeta. Parlamentarci oba pola osuli su paljbu po Janušu, a Evropski parlament najavio otvaranje istrage o ovom slučaju „govora mržnje“.
Zrno istine
Nažalost, mnogi stanovnici glavnog grada Ostrva mogu pronaći zrno istine u Janušovom zapaljivom govoru. London nije prepoznatljiv kao šovinistički grad, ali dobar dio radnih mjesta, posebno visoke pozicije, drže žene koje uglavnom nijesu plaćene kao muškarci. Istraživanja su čak pokazala da je impresivno veći broj muškaraca koji su pozvani na razgovor za posao u odnosu na njihove koleginice. Naravno, izuzeci postoje i sve ih je više, ali problem je još vrlo aktuelan - iako živimo u 2017. godini. Zanimljivo, a neki kažu i očekivano, najvažnija mjesta u gradu koja se odnose na umjetnost, modu i izdavaštvo drže upravo žene.
- Spremnije su, jače i organizovanije – kaže većina izvršnih direktora na Ostrvu. Problem nejednakosti žena i muškaraca kao da je postao poseban trend u januaru kada se Donald Tramp smjestio u Ovalnu kancelariju. Kao mnogi drugi veći gradovi svijeta, London je postao pozornica za ženski bunt. Jedna od najbučnijih dobrotvornih ženskih organizacija bila je „Fawcett Society“ koja je ove sedmice odlučila da ponovi „Marš žena“ uoči 8. marta.
Jače i bučnije
U saradnji sa gradonačelnikom Londona i „Care“, međunarodnom organizacijom za borbu protiv siromaštva i nejednakosti, čelnice ove i drugih ženskih dobrotvornih organizacija izašle su na ulice da ukažu na rastući broj problema sa kojima se suočavaju. Pored toga, na jugu Londona, u Sautbenk centru, organizovan je još jedan festival posvećen ženama. Iako je manifestacija „Žene svijeta“ startovala kao sporedna, usputna priča prije sedam godina, ovaj festival sada je dobio glas na pet kontinenata i okuplja približno milion ljudi godišnje! Pored uobičajenih tema jednakosti žena u svim sferama društva, ove godine je poseban akcenat na trans-aktivizmu i krivičnoj pravdi.
Na ulicama Londona uočljivo je neslaganje sa nečuvenom izjavom poljskog parlamentarca. Ali, kako su mnogi istakli, negodovanje mora biti jače, organizovanije i bučnije. Osmi mart je pružio idelanu priliku za to. London je poslao jasnu poruku: „Svi smo mi feministi!“
Leila MURSELJEVIĆ
FOTO: Leila Murseljević / careinternational.org.uk